Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cand intra in vigoare noile coduri?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cand intra in vigoare noile coduri?

va rog sa imi spuneti de cand intra in vigoare noile coduri ( civil si penal )
Data intrarii in vigoare este precizata cu ocazia publicarii codurilor in Monitorul Oficial.
In fapt nimeni nu poate garanta o data anume,avand in vedere modificarile si completarile care se aduc pentru aproprierea de legislatia europeana.
multumesc.
in termen de 12 luni de la data publicarii in MO, se va da legea cu privire la data intrarii in vigoare a codurilor.
deci in 12 luni, abia aflam cand vor intra in vigoare...asta inseamna ca pot intra si peste 1 an, 2, 3...#-o
Potrivit formei promulgate a legilor, noul Cod penal si noul Cod Civil vor intra in vigoare la data care va fi stabilita prin legile pentru punerea in aplicare a acestora.

In termen de 12 luni de la data publicarii noilor Coduri in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Guvernul este obligat sa supuna Parlamentului spre adoptare proiectele de lege pentru punerea in aplicare a noului Cod penal si a noului Cod civil.