Forum Discuţii juridice Executare silită poprirea
Discuție deschisă în Executare silită

poprirea

va rog sa-mi comunicati, daca se poate trimite trimite poprirea in cazul creditelor la banca, inainte de a cere incuvintarea executarii silite la instanta de judecata
Nu titlul executoriu trebuie sa fie investit cu formula executorie
Contractul de credit, el insusi constituie titlu executoriu, nu mai trebuie investit de instanta, cel putin eu asa stiu, dupa schimbarile din noua lege? sau nu este asa?
Din cate stiu schimbandu-se legislatia in materie se investeste si acel contract de credit.
Poprirea este una dintre modalitatile de executare silita, iar executarea se declanseaza ca urmare a incuviintarii cererii creditorului.
Nu.creditul bancar este titlul executoriu(nu este vorba de investire cu formula executorie).in speta de fata este vorba de incuviintarea executarii(poprirea fiind o forma de excutare sillita),iar fara inuvintarea instantei nici nu se pune problema,numai daca a fost dispusa in perioada vidului legilativ-pana in mai 2009