avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COCEDIU DE ODIHNA (urgent)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COCEDIU DE ODIHNA (urgent)

Am o nelamurire cu privire la CO si anume: ce numar de zile de concediu trec intr-un CIM pe durata determinata? Caz concret: - salariat angajat pe o perioada de 5 luni cu norma de 5h/zi
- CO = 9 zile
- de la ITM mi s-a refuzat inscrierea contractului pe motiv ca la lit I din CIM trebuie inscrise 20 de zile.
Am inteles si nu prea acest refuz fiindca eu cred ca trebuie specificat foarte clar numarul de zile la care persoana are dreptul. Ma gandesc la o completare a acelui paragraf cu o prevedere de genul "durata CO anual= 20 de zile lucratoare, din care pentru perioada de 5 luni are dreptul la 9 zile lucratoare". Imi poate spune cineva daca e corect? Fiindca pe de alta parte CIM este un formular standard care in acceptiunea unor domni inspectori nu poate fi modificat.
Va rog sa imi raspundeti cat mai rapid.
Cel mai recent răspuns: dana80 , utilizator 16:57, 28 Noiembrie 2005
:">concediul pt cim cu perioada determinata, este la fel ca cel pt. per. nedeterminata adica min 20 zile , poti fii sigur(a) de raspuns pt ca acest lucru mi-a fost confirmat de catre corpul de control. am si eu astfel de cazuri si am trecut concediul la fel pt toti sal. , atit cu cim pe per determinata cit si nedeterminata.
Fara sa precizezi si numarul fix de zile de concediu la care are dreptul?
Multumesc pentru raspuns
durata efectiva a CO se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic; pt cim partial se acorda proportional cu timpul lucrat(art. 140 CM); 20 de zile este durata co anual
:-/ art 140 alin 4 a fost abogat prin ord 65/05.07.2005!!!!!!!!!!!!
are concediu de 20 zile si se acorda proportional cu per lucrata, dar in cim treci tot 20 zile , ca-i acorzi numai 9 zile pt ca a lucrat doar 5 luni asta este o alta problema . oricum ramim la parerea mea ii scriu imn cim tot 20 zile , asa am facut si nu am intimpinat probleme
imi pare rau, nu m-am uitat unde trebuia, ramane valabila doar prima parte si normal ca se trece in cim durata anuala, asta am si spus, si se acorda proportional

Alte discuții în legătură

Cim cu timp partial mery52 mery52 Buna ziua, am un CIM cu timp partial 2 ore pe zi, 10 ore pe saptamana, la nr zile CO, cate zile tb sa trec 20 sau aferent celor 2 ore, adica 5 zile? Multumesc (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza zilele de co? Andrei Gica Andrei Gica Cand calculam numarul de zile de CO la care un angajat ar avea dreptul, ne raportam la intreaga perioada pt care el a fost angajat, sau ne raportam numai la ... (vezi toată discuția)
Calcul zile co pt part time bachmann bachmann Va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema: Cum se calculeaza nr de zile de concediu de odihna pt un angajat care lucreaza 2 zile pe sapt , cate 5 ore pe zi ... (vezi toată discuția)