avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM cu timp partial

Buna ziua, am un CIM cu timp partial 2 ore pe zi, 10 ore pe saptamana, la nr zile CO, cate zile tb sa trec 20 sau aferent celor 2 ore, adica 5 zile? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:32, 5 Mai 2011
20 de zile.
mery52 a scris:

Buna ziua, am un CIM cu timp partial 2 ore pe zi, 10 ore pe saptamana, la nr zile CO, cate zile tb sa trec 20 sau aferent celor 2 ore, adica 5 zile? Multumesc


Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
In codul muncii la art 140 alin 4 spune: durata CO anual pt salariatii cu CIM cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat. Ce vrea sa spuna ca nu inteleg. Scuze daca sunt pisaloaga, care este articolul?
mery52 a scris:

In codul muncii la art 140 alin 4 spune: durata CO anual pt salariatii cu CIM cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat. Ce vrea sa spuna ca nu inteleg. Scuze daca sunt pisaloaga, care este articolul?



Alin.4 al art.140 C.mun. a fost abrogat ... Ca efect al abrogării art. 140 alin. (4) din Codul muncii, salariatul cu timp parţial va beneficia de concediu de odihnă integral, întocmai ca un salariat cu normă întreagă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada concediu de odihna? denisa2011 denisa2011 Buna seara, Stiu ca acum cf. codului Muncii durata co este de 20 de zile lucratoare si stiu ca acum pot face si cim cu 2 ore pa saptamana, problema este cate ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihnã pentru cim cu normã întreagã dar are co restant din cim cu timp parþial MIRELAIONICA MIRELAIONICA Bună ziua, Am şi eu următoarea speţă cu un angajator. Am un salariat care a fost angajat cu 4 ore/zi după care i s-a modificat timpul de lucru la 8 ... (vezi toată discuția)
Co in cazul cim cu timp partial Aargau Aargau Buna ziua, am o nelamurire = art. 140 alin (4) (\"Durata concediului de odihna anual pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se ... (vezi toată discuția)