Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM cu timp partial

Buna ziua, am un CIM cu timp partial 2 ore pe zi, 10 ore pe saptamana, la nr zile CO, cate zile tb sa trec 20 sau aferent celor 2 ore, adica 5 zile? Multumesc
20 de zile.
mery52 a scris:

Buna ziua, am un CIM cu timp partial 2 ore pe zi, 10 ore pe saptamana, la nr zile CO, cate zile tb sa trec 20 sau aferent celor 2 ore, adica 5 zile? Multumesc

Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
In codul muncii la art 140 alin 4 spune: durata CO anual pt salariatii cu CIM cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat. Ce vrea sa spuna ca nu inteleg. Scuze daca sunt pisaloaga, care este articolul?
mery52 a scris:

In codul muncii la art 140 alin 4 spune: durata CO anual pt salariatii cu CIM cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat. Ce vrea sa spuna ca nu inteleg. Scuze daca sunt pisaloaga, care este articolul?

Alin.4 al art.140 C.mun. a fost abrogat ... Ca efect al abrogării art. 140 alin. (4) din Codul muncii, salariatul cu timp parţial va beneficia de concediu de odihnă integral, întocmai ca un salariat cu normă întreagă.