Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... C.A.E.N. pentru O.N.G.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

C.A.E.N. pentru O.N.G.

Persoanele juridice fără scop patrimonial vor completa codul privind activitatea desfăşurată, potrivit Clasificării Activităţilor din Economia Naţională - CAEN pentru bilant.
Un ONG este obligat sa introduca in statut codul Caen sau nu?

Multumesc!
din practica va pot spune ca nu e necesar ca in statut sa apara codul CAEN, de altfel nici legislatia care le guverneaza nu impune mentionarea unui astfel de cod
OG 26/2000

art. 6
(3) Statutul cuprinde, sub sancţiunea nulităţii absolute:
.....
b) precizarea scopului şi a obiectivelor asociaţiei;
....

art. 16
(3) Statutul cuprinde, sub sancţiunea nulităţii absolute:
.....
b) explicitarea scopului şi a obiectivelor fundaţiei;

Prin urmare, in cazul persoanelor juridice de drept privat fara scop patrimonial nu avem obiect de activitate cu precizarea domeniului si activitatii principale ca in cazul societatilor comerciale.
romascanu, moderator
Va multumesc frumos pentru precizari.
Nu este obligatoriu sa se treaca codul CAEN decat la intocmirea bilantului contabile pentru ONG-uri.