avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand se poate intra in faliment persoana fizica
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand se poate intra in faliment persoana fizica

Sunt divortat de 2 ani fara partaj ,datoriile depasesc venitul actual cu mult .CAND POT INTRA IN FALIMENT PERSONAL?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:32, 24 Octombrie 2016
Intrarea in vigoare a Legii nr.151/2015 privind procedura insolvenţei persoanelor
fizice a fost amanata pana la 31.10.2016.

Lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.61/2015 pentru prorogarea termenului de intrare în vigoare a Legii nr.151/2015 privind procedura insolvenţeipersoanelor fizice
Articol unic. - Termenul de intrare în vigoare prevăzut la art.93 teza întâi din Legea nr. 151/2015 privind procedura insolvenţei ersoanelor fizice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 464 din 26 iunie 2015, se prorogă până la data de 31 octombrie 2016.”

Legea este trimisa la promulgare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa persoana fizica ,banca mengazi65 mengazi65 buna ziua,va scriu intr-un moment dificil cu banca .am ramas cu plata ratei in urma cu 5luni..si mi-au trimis executare silita printr-o scrisoare recomandata ... (vezi toată discuția)
Nu mai pot plati rata ce pot face ? brokenangel brokenangel nu mai pot plati rata ce pot face ? am 2 credite (casa + nevoi personale) am ramas fara loc de munca si doresc sa stiu cum pot discuta cu cei de la banca la ... (vezi toată discuția)
insolventa persoanelor fizice mariaelvira mariaelvira ce trebuie sa fac pentru a declara insolventa ca si persoana fizica?ma poate ajuta cineva? (vezi toată discuția)