Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... solutie pentru evacuare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

solutie pentru evacuare

Buna ziua
Am o problema cu tatal meu care ma tot ameninta pe mine,sora mea si mama mea ca ne omoara pe toti,ca ne da foc la casa si multe altele, el avand si probleme cu bautura si as dorii sa stiu ce as putea sa fac sa il evacuez din casa,casa pe care a cumparat-o mama mea dar pe actul de cumparare figureaza si numele lui,deci presupun ca are si el drepturi.
El are deja plangere facuta la politie pentru ca a agresat-o fizic si verbal pe mama mea.Tin sa mentionez ca persoana care a sustinut si sustine familia financiar este mama mea,el nu contribuie cu absolut nimic nici macar nu lucreaza si as vrea sa stiu care are fi metodele si ce ar trebuii sa facem legal sa il evacuam de pe proprietate.
Multumesc.
Solicitati un ordin de protectie.

Prin ordinul de protecţie, judecătorul poate decide:
a) să evacueze temporar agresorul din locuinţa familiei chiar dacă agresorul este proprietarul locuintei.;
b) să te întorci în locuinţa comună dacă ai plecat din cauza violenţelor, singură sau cu copiii
c) să separe spațiul din locuința comună pe care agresorul are dreptul să-l folosească (de exemplu o cameră) astfel încât acesta să nu vină în contact cu tine şi cu copiii
d) să oblige pe agresor să păstreze o distanţă minimă faţă de tine şi copii (de exemplu 50, 100, 200 de metri) şi faţă de casă, de serviciu şi de şcoala copiilor
e) să interzică agresorului să se deplaseze în anumite localităţi sau zone pe care tu le frecventezi sau le vizitezi periodic
f) să interzică agresorului orice contact cu tine, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod
g) să oblige agresorul să predea poliţiei armele deţinute
h) să încredinţeze copiii minori sau să stabilească reşedinţa acestora.

Instanţa mai poate dispune:
i) ca agresorul să plătească contravaloarea chiriei şi/sau a întreţinerii pentru locuinţa temporară unde stai cu copiii în cazul în care nu e posibil să rămâneţi în locuinţa familială
j) ca agresorul să urmeze consiliere psihologică sau psihoterapie
Dupa cum vedeti este vorba de o evacuare temporara,staruiti in plangerea penala ptr.amenintare,ar putea fi o rezolvare.