Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

cum ar trebui sa procedam pt o succesiune,tatal sotiei era divortat de mama sotiei si s-a recasatorit ,mai are un baiat cu o alta femeie care era casatorit legal,tatal sotiei a decedat si fratele vitreg doreste sa faca succesiune,nu cunoastem ce bunuri poseda dar fratele vitreg ar dori sa ia el tot,cum procedam sa intre el in posesia la tot.
Daca nu a trecut mai mult de un an de la decesul tatalui sotiei, sotia sa dea o declaratie la notar de renunțare la mostenirea tatalui.
Astfel fratele vitreg va culege intreaga moștenire.
Cu stima.