Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contul pentru educatie permanenta
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contul pentru educatie permanenta

Cum se obține contul ptr educație permanenta
Pana in acest moment nu au fost elaborate, aprobate si publicate in Monitorul Oficial Normele privind deschiderea, gestionarea şi accesul la contul pentru educaţie permanentă,
ceea ce inseamna că beneficiul prevăzut de art. 356 din Legea nr.1/2011 este, in acest caz, unul pur teoretic.

Art.356
356 (1) Statul sprijină dreptul la învăţare pe tot parcursul vieţii prin acordarea sumei reprezentând echivalentul în lei a 500 euro, calculat la cursul de schimb leu/euro comunicat de Banca Naţională a României şi valabil la data plăţii, fiecărui copil cetăţean român, la naşterea acestuia. Suma este acordată în scop educaţional în beneficiul titularului, din bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale.

(2) Suma se depune într-un cont de depozit, denumit în continuare cont pentru educaţie permanentă, deschis la Trezoreria Statului pe numele copilului de oricare dintre părinţii fireşti, de împuternicitul acestora sau de reprezentantul legal al copilului, pe baza certificatului de naştere.

......
(5) Titularul contului este singura persoană care poate solicita sume din contul pentru educaţie permanentă, începând cu vârsta de 16 ani şi cu acordul expres, după caz, al părinţilor, al tutorelui sau al reprezentantului legal. Trezoreria Statului eliberează vouchere echivalente în valoare cu sumele solicitate. Metodologia prin care se certifică faptul că sumele au fost cheltuite pentru educaţia permanentă se elaborează de către Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.
......