Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de imprumut intre doua societati comerciale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de imprumut intre doua societati comerciale

O societate comerciala rezidenta poate incheia un contract de imprumut cu unul din actionari? Actionarul in speta, este tot o societate comerciala rezidenta.

Multumesc,
DA . BINEINTELES!
=D>
Este o procedura perfect legala si chiar des uzitata pentru creditarea societatii !
Multumesc,

Dar, eu nu ma refeream la creditare de societate, ci pur si simplu la un imprumut acordat de catre o societate unui actionar al ei.
Este valabila doar reciproca: actionarul poate imprumuta firma la care detine actiuni. (vezi Legea 31- a societatilor comerciale).

Succes!
Buna ziua,

numai bancile si IFN-urile ( Institutii Financiare Nebancare) pot da imprumuturi...celelalte firme nu o pot face.

un imprumut se poate insa deghiza usor sub forma altor contracte!!!

Avocat Boncu
Buna ziua Dl. Avocat Boncu

imi puteti spune in cazul unui imprumut de catre o companie straina,cum se poate deghiza imprumutul, la care bineinteles se doreste si dobanda? imprumutul este de 700.000 euro pentru o companie din romania care participa la un program POS CCE..

va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.