Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de concediu crestere copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de concediu crestere copil?

Buna ziua! Cum pot sa beneficiez de indemnizatie dc sunt angajata din 7.10.2016 si am avut in 2015 somaj (ianuarie -8.09.2015.)si ar trebui sa nasc in 17. 07. 2017. Poate beneficia sotul prima luna si apoi sa intru eu? Sau cele 126 zile sa le iau dupa nasterea copilului? Va rog mult spuneti-mi ce pot face. Va multumesc
Daca data nasterii este 17.07.2017 , atunci perioada eligibila pentru CCC este august 205 - iulie 2017.

In aceasta perioada va trebui sa aveti minim 12 luni in care sa veti realizate venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit sau sa va fi aflat în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Mentionati excat ce statut ati avut in perioada august 205 - iulie 2017.

Nu conteaza ordinea in care parintii doresc sa intre in CCC.
In aceasta perioada am chiar 10 luni pana la data nasterii copilului. Chiar nu se poate face nimic? Pot pierde indemnizatia? Stiu de stimulent. As fi dorit indemnizatia pe mine. Chiar dc iau cele 126 zile dupa ce nasc?
Perioada luata in calcul este cea dinaintea nasterii copilului si nu dupa ... Din ce spuneti dvs, mie imi dau 12 luni eligibile.

Cu scuzele de rigoare, am tastat gresit perioada eligibila in loc de august 2015 - iulie 2017 am scris august 205 - iulie 2017. :(

Astfel, dvs aveti urmatoarele perioade :
- august - septembrie 2015 somaj - 2 luni
- octombrie 2016 - iulie 2017 salariata - 10 luni
total : 12luni
Pe 08.09.2015 mi s-a terminat somajul
Sunt luate in calculul celor 12 luni eligibile si fractiunile de luna, potrivit art.4 din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.