Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizația pentru creșterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizația pentru creșterea copilului

Am lucrat în 2015 până pe data de 27 iulie. Iar în 2016 din 26.09. Plus o zi din luna august. Copilul s.a născut pe data de 14 martie 2017. Credeți ca a încadrez pentru indemnizație?
Perioada eligibila : aprilie 2015 - martie 2017

Perioade luate in calcul :
aprilie - iulie 2015 (4 luni)
august 2016, septembrie 2016 - martie 2017 (8 luni)

Din calculul meu , reiese ca va puteti incadra sa beneficiati de indemnizatia pentru CCC. Insa mergeti la AJPIS si vedeti ce va spune
Cei de la AJPIS nu prea au știut să îmi dea un răspuns deoarece în luna august 2016 am decat o zi si in septembrie 4 zile și nu știu dacă să mi le ia în calcul si tocmai din aceasta cauza nu stiu unde sa ma adresez :(
Trebuie sa vi le ia in calucul , intrucat va sunt aplicabile prevederile art.4 din OUG 111/2010, si anume :

art.4
(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.
(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).
(3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).
(4) În situaţia în care naşterea copilului se produce înainte de termen, perioada prevăzută la art. 2 alin. (1) se diminuează cu perioada cuprinsă între data naşterii copilului şi data prezumată a naşterii, certificată de medicul de specialitate.
Va mulțumesc frumos!