avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie daca am avut 3 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie daca am avut 3 zile.intrerupere pe cartea de munca ?

Buna ziua! Pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului daca am lucrat in perioada 09.09.2015 pana pe data de 06.06.2016 am avut 3 zile intrerupere si dupa 09.06.2017 pana pe 09.12.2017 am avut alt loc de munca. Din 09.12.2017 nu am mai avut niciun loc de munca. Acum sunt insarcinata si.urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii septembrie pe 28. Doresc sa stiu daca beneficiez de indemnizatie , daca platesc cele 3 zile in care am avut intrerupere? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:49, 24 Iulie 2017
data prezumata a nasterii : septembrie 2017

perioada eligibila pentru CCC ; octombrie 2015 - septembrie 2017

perioade luate in calcul : octombrie 2015 - iunie 2016 (9 luni)
iulie 2016 - decembrie 2016 (6 luni)

In speta , veti beneficia de indemnizatia pentru CCC. In calculul celor 12 luni se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri impozabile.

Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului.

Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la art.4 alin. (2) din OUG 111/2010.

Art. 4 din OUG 111/2010:
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).


(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil danieladani7 danieladani7 Buna ziua , as avea o intrebare. Daca sunt angajata din 11 octombrie 2016 si o sa nasc in 04 septembrie 2017 atunci pot sa beneficiez indemnizatia de crestere ... (vezi toată discuția)
Nu stiu daca iau indemnizatie deea2 deea2 buna ziua ,sunt insarcinata din 5 mai lucrez am avut intreruperi 10 zile .urmeaza sa nasc in martie pe 20 2017 .am mai lucrat si in trecut dar am intreruperi ... (vezi toată discuția)
Ccc ioana,laura ioana,laura Buna sunt insarcinata in 33 saptamani si lucrez din septembrie 2017 in luna iulie sa inchis firma unde lucram,m-am angajat la o alta firma dar am 2 zile ... (vezi toată discuția)