Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... HG 1022/2002
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

HG 1022/2002

Buna ziua,

HG 1022/2002 este aplicabila pentru produsele livrate in afara tarii, la export?

Din experienta mea de pana acum, Declaratia de conformitate era semnata de Responsabilul calitate si de catre Directorul General.

Dar HG se refera de fapt la sanatate si securitate. Chiar daca se cere emiterea unei Declaratii de "conformitate", aceasta trebuie semnata de Responsabilul calitate sau de Responsabilul cu SSO ?

Multumesc.
HG nr. 1022/ 10.09.2002 mentioneaza:
-art.1(3) În sensul prezentei hotarâri, prin introducere pe piata se întelege actiunea de a face
disponibil contra cost sau gratuit un produs nealimentar nou, folosit sau reconditionat ori
serviciu, în vederea distribuirii, utilizarii, respectiv prestarii.
Dupa cum se observa, nu se precizeaza daca reglementarea este aplicabila pentru import sau pentru export. Prin urmare se aplica si la import si la export.
-art.2 Se admite introducerea pe piata a produselor nealimentare noi, folosite sau reconditionate si a serviciilor numai în conditiile în care acestea nu pun în pericol viata, sanatatea, securitatea muncii si protectia mediului.
Actul normativ se refera la conditii ce nu pun in pericol viata, deci din punct de vedere al securitatii si sanatatii in munca, al sanatatii populatiei si al protectiei mediului.
-art.4 (1)Se considera ca sunt respectate cerintele referitoare la protectia vietii, sanatatii,
securitatii muncii si protectiei mediului si se admit introducerea pe piata a produselor
nealimentare noi si prestarea serviciilor numai daca sunt însotite de declaratia de
conformitate întocmita pe propria raspundere
de catre producator, respectiv de prestatorul de servicii, ori de reprezentantii autorizati ai acestora, persoane juridice cu sediul în România.
(2)În situatia în care producatorul, prestatorul sau reprezentantii autorizati ai acestora nu
au sediul în România, obligatiile prevazute la alin. (1) revin importatorului.
(3)Fac exceptie de la prevederile alin. (1) referitoare la declaratia de conformitate si se
admite introducerea pe piata a produselor care poarta marcajul european de conformitate
CE prevazut în anexa nr. 3 la Legea nr. 608/2001, realizate de un producator dintr-un stat
membru al Uniunii Europene.
Si acest articol se refera la produse de import si produse de export.
In anexa, modelul de declaratie de conformitate are mentiunea - (numele si prenumele în clar si stampila) .... Deci se refera la persoana care are drept de semnatura si pe care se pune stampila conform reglementarilor interne ale firmei. In functie de reglementarile interne, acest document se semneaza pentru intocmit/ verificat. Se au in vedere si certificarile pe care le detine firma - calitate si/ sau mediu si/ sau securitate si sanatate in munca.
Mulțumesc.
Pentru produsele huse de saltele si perne trebuie întocmită Declarația de conformitate. Corect?
Husele pentru saltele si perne sunt produse nealimentare si se incadreaza la art.2