Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... modificare program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

modificare program de vizita

buna ziua

in urma cu 4 ani am avut o relatie, in urma careia s-a nascut un baietel. dupa 1 an, nu am mai stat impreuna. anul trecut, tatal copilului m-a dat in judecata pt. stabilirea timpului de vizita. instanta a hotarat ca poate sa il ia tot a 2-a sambata, de la 10 la 12. a facut recurs ai a obtinut un program mai mare. si in vacanta de vara si de iarna. si sa doarma la el. acum am facut eu recurs, pt ca este prea lung timpul de vizita. prea mult. copilul are 4 ani. cum as putea face sa se schimbe programul de vizita? eu nu vreau sa doarnma la el, nici in vacanta de vara nu vreau 4 saptamanai. nici in aia de iarna nu vreau sa il las 2 saaptamani la el. toata vacanta e de 2 saaptamani. va rog ajutati`ma.va multumesc
Este dreptul copilului sa petreaca timp cu ambii parinti. Este tot dreptul copilului de a fi gazduit pe perioade determinate de catre parintele caruia nu i-a fost incredintat. Studiati legea 272/2004 si veti vedea ca nu aveti nici un drept sa va opuneti acestor legaturi. Ar trebui sa lasati deoparte ce vreti sau nu vreti dv. si sa va ganditi in primul rand la copil si la drepturile sale.
costyanca a scris:

buna ziua

in urma cu 4 ani am avut o relatie, in urma careia s-a nascut un baietel. dupa 1 an, nu am mai stat impreuna. anul trecut, tatal copilului m-a dat in judecata pt. stabilirea timpului de vizita. instanta a hotarat ca poate sa il ia tot a 2-a sambata, de la 10 la 12. a facut recurs ai a obtinut un program mai mare. si in vacanta de vara si de iarna. si sa doarma la el. acum am facut eu recurs, pt ca este prea lung timpul de vizita. prea mult. copilul are 4 ani. cum as putea face sa se schimbe programul de vizita? eu nu vreau sa doarnma la el, nici in vacanta de vara nu vreau 4 saptamanai. nici in aia de iarna nu vreau sa il las 2 saaptamani la el. toata vacanta e de 2 saaptamani. va rog ajutati`ma.va multumesc
Recurs la recurs nu se poate, este inadmisibil! Nu aveti incotro, sunteti obligata sa respectati ce s-a decis in instanta de recurs! Altfel va complicat si nu este bine.
buna ziua
vreti nu vreti este dreptul copilului de a pastra legaturi personale cu tatal si familia acestuia ,studiati legea 272/2004 si veti vedea ca nu puteti ingradi acest drept care este al copilului si numai al lui ,deci nu va opuneti ca apoi veti avea deaface cu legislatia penala .
av d homeag
Buna ziua
Daca copilul nu vrea sa mearga ,nu poate fi obligat
bine înteleg dar copilul are doar 4 ani poate nu ma crede taica-su ca nu vrea ar putea fi ascultat copilu in instanta?