Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier vatamare corporala din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier vatamare corporala din culpa

Buna ziua,

Pe data de 10.07.2016 am fost implicat intr-un accident rutier in care nu am acordat prioritate iar victima a fost o tanara motociclista.
Ieseam de la o pensiune care se afla in curba, rotile calcau prima banda, nu aveam vizibilitate datorita vegetatiei crescute (salcami) pe prima banda, m-am asigurat, am inaintat, din curba venea motocicleta si a lovit bara masinii, s-a destabilizat si a fost aruncata la o distanta de cativa zeci de metri. Politia a venit, apoi ambulanta. Alcoolemie 0, atat eu cat si victima.

Au trecut cateva luni de atunci iar ea la cateva zile dupa accident dupa ce am vizitat-o la spital si m-am intalnit si in oras m-a asigurat ca vrea doar sa se despagubeasca prin RCA.

Am sunat agentul care se ocupa de caz si a spus ca a depus plangere impotriva mea si ma poate chema la declaratie doar dupa ce victima obtine certificatul medico-legal de la IML, ceea ce a spus si dansul ca dureaza.

Are trei fracturi, 2 la ambele brate si unul la picior, la trei zile dupa accident avea antebratele in ghips si piciorul.

Dosarul pentru RCA a fost depus. Am verificat pe ASF.

In cazul in care se va depune plangere, la ce ma pot astepta? Cum as putea sa ma impac cu ea?

Subliniez faptul ca doresc o impacare cu victima si imi pare extrem de rau pentru situatia acesteia tinand cont ca n-as putea stii vreodata prin ceea ce a trecut in lunile in care era imobilizata la pat.

Ce atitudine pot avea in situatia aceasta? Nu ma pot gandi decat ca am vatamat fiica, sora, logodnica cuiva si ca puteam sa-i sfarsesc viata astfel astfel mi-e frica sa nu 'inghet' intr-un moment al conversatiei in care voi fi blamat (pe buna dreptate, astfel de aici si blocajul)

gabrielconstantin, utilizator
Este recomandabil sa va impacati cu victima inainte ca judecatorul sa pronunte o hotarare. Daca ea a facut plangere, inseamna ca vrea mai multi bani de la dvs. Luati legatura cu ea si vedeti ce solicita cu adevarat. Exista posibilitatea ca ea sa aiba un avocat. Ar fi bine sa aveti si dvs.
VictorTrifan a scris:

Este recomandabil sa va impacati cu victima inainte ca judecatorul sa pronunte o hotarare. Daca ea a facut plangere, inseamna ca vrea mai multi bani de la dvs. Luati legatura cu ea si vedeti ce solicita cu adevarat. Exista posibilitatea ca ea sa aiba un avocat. Ar fi bine sa aveti si dvs.

Nu soferul plateste despagubirea ci asiguratorul RCA. In cazul in care vatamatul nu are certificat medico legal, obtinut in faza de urmarire penala, asiguratorul nici nu discuta!
Ce recomandam:
-In cel mai bun caz, daca victima doreste sa-si retraga plangerea penala, sa faca doar dupa ce a strans toate probele necesare in dosarul de dauna. ( desi nu este recomandat retragerea plangerii, deoarece daca nu este multumit de oferta primita de la asigurator, in instanta civila plateste taxa de timbru la valoare ).
-In alte ordine de idei, nu este recomandat nici negocierea cu asiguratorul, deoarece in cazul unei negocieri victima este pusa sa semneze intre altele ca nu mai are alte pretentii in viitor, o alegere gresita daca va avea probleme de sanatate pe viitor, cauzat ca urmare a vatamarilor suferite din accident, victima suporta toate cheltuielile medicale.
Ceea mai mare greseala posibila este impacarea intre parti, deoarece impacarea inlatura raspunderea societatii de asigurare pentru orice prejudiciu adus tertilor!

Va multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns si faptul ca m-ati putut ajuta sa vad situatia in felul acesta. Victima trebuie despagubita din partea asiguratorului motiv pentru care a mers mai departe cu depunerea plangerii si certificatul medico-legal.
Spuneti-mi va rog, in scenariul in care se decide sa mearga mai departe cu plangerea, din punct de vedere penal, ce-as putea pati?
Tinand cont ca sunt hotarat sa nu o 'impac' din punct de vedere banesc in vreun fel.

Mentionez ca la trei fracturi nu cred ca exista posibilitatea sa beneficieze de 90 de zile de ingrijiri medicale. Citisem ca nu e penal daca nu are 90 de zile de ingrijiri medicale.
In cazul in care ramane cu pana in 90 zile ingrijiri conform certificatul medica legal, dosarul de urmarire penala se claseaza de catre procurorul de caz de la parchet. Veti primi o amenda si veti avea permisul suspendat o perioada, posibil 2-3 luni.
Daca trece peste 90 zile, puteti primi o condamnare cu inchisoare, mai mult ca posibil cu suspendare.
Referitor la ce credeti dumneavoastra ,ca nu poate trece peste 90 zile cu trei fracturi, va inselati... Depinde de vindecarea vatamatului. El poate cere un supliment si eventual o revizuire pe langa primul certificat medico legal, mai ales ca poate exista posibilitatea unor complicatii.
Mulțumesc pentru ajutor, știu că a trecut mai mult de trei ani de când am postat însă sfaturile legale mi-au fost de folos in momentele respective.
Dosarul s-a clasat, nu s-a făcut surplus la certificatul medico legal, am avut trei luni permisul suspendat.
Peste doi ani am avut proces în care am fost citat împreună cu casa de asigurări și am angajat un avocat care s-a ocupat de tot iar victima a fost despăgubită de asigurator in întregime.

Laszlo Bicsak a scris:

In cazul in care ramane cu pana in 90 zile ingrijiri conform certificatul medica legal, dosarul de urmarire penala se claseaza de catre procurorul de caz de la parchet. Veti primi o amenda si veti avea permisul suspendat o perioada, posibil 2-3 luni.
Daca trece peste 90 zile, puteti primi o condamnare cu inchisoare, mai mult ca posibil cu suspendare.
Referitor la ce credeti dumneavoastra ,ca nu poate trece peste 90 zile cu trei fracturi, va inselati... Depinde de vindecarea vatamatului. El poate cere un supliment si eventual o revizuire pe langa primul certificat medico legal, mai ales ca poate exista posibilitatea unor complicatii.