Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedari terenuri agricole
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedari terenuri agricole

Primaria spune ca nu mai sunt disponibile terenuri si ne recomanda despagubirea in bani sau in echivalent.
Se mai dau bani?
La ce se refera despagubirea in echivalent?
Buna seara,

Consultati Legea nr. 165/2013 privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire, în natură sau prin echivalent, a imobilelor preluate în mod abuziv în perioada regimului comunist în România.

Pe scurt, din cuprinsul legii antementionate in situatia in care restituirea in natura nu mai este posibila, singura masura reparatorie care se acorda este compensareaprin puncte.
Un punct are valoarea de un leu.
In urma unei evaluari se vor stabili numarul de puncte reparatorii ce va vor fi acordate.
Punctele acordate prin decizia de compensare pot fi valorificate prin achiziţionarea de imobile din Fondul naţional la licitaţia publică naţională. Participarea la licitatie este gratuita.

Termenul de la care se va incepe valorificarea punctelor este 1 ianuarie 2017. (in situatia in care nu se va proceda la prelungirea acestuia)