avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemia 0,60 mg/la mie pedeaspsa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemia 0,60 mg/la mie pedeaspsa

În cazul în care am fost și mia ieșit concentrația de sus în aerul expirat fiind prima abatere începător și nu au rezultat pagube accident loviri sau vătămări corporale Doamne ferește? Ce pedeapsa voi avea?
Cel mai recent răspuns: lupci , utilizator 22:56, 6 Noiembrie 2016
La 0.6 in aerul expirat sigur vei avea in sange mai mult decat limita legala (sa presupunem ca o stii).
Vei avea un dosar penal.
Dosarul penal va ajunge la Parchet.
Parchetul fie va dori sa faceti un acord de recunoastere fie va trimite dosarul la judecatorie/tribunal.
In ambele variante o sa primesti o pedeapsa de 1-5 ani inchisoare (conform cod penal).
Pedeapsa se poate executa/suspenda/amana - in functie de situatie. (detalii mai cauta in forum)
Bafta .!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool la volan silipovici silipovici ce pedeapsa as putea lua pt conducere auto cu o alcoolemie de 1,17% la alcooltest?la sange nu stiu cat mia iesit .. am cva sanse sa scap doar cu amenda penala? ... (vezi toată discuția)
Am permisul retinut de 2 ani de zile danielp2010 danielp2010 am si eu o nelamurire , in urma cu 2 ani si ceva am avut un accident din care nu au rezultat victime ci doar pagube materiale , a venit politia ma testat ( ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan mr.sambo mr.sambo Buna seara! Problema mea e urmatoarea; in urma verificarii alcoolemiei in aerul expirat, mi-a iesit 0,53 alcool pur, dupa care, am efectuat probele de ... (vezi toată discuția)