Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemia 0,60 mg/la mie pedeaspsa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemia 0,60 mg/la mie pedeaspsa

În cazul în care am fost și mia ieșit concentrația de sus în aerul expirat fiind prima abatere începător și nu au rezultat pagube accident loviri sau vătămări corporale Doamne ferește? Ce pedeapsa voi avea?
La 0.6 in aerul expirat sigur vei avea in sange mai mult decat limita legala (sa presupunem ca o stii).
Vei avea un dosar penal.
Dosarul penal va ajunge la Parchet.
Parchetul fie va dori sa faceti un acord de recunoastere fie va trimite dosarul la judecatorie/tribunal.
In ambele variante o sa primesti o pedeapsa de 1-5 ani inchisoare (conform cod penal).
Pedeapsa se poate executa/suspenda/amana - in functie de situatie. (detalii mai cauta in forum)
Bafta .!