Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Dacă am intrerupere de două luni în ultimii ani.
Va rog să mă ajutați cei care știți.
Daca aveti cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit sau v-ati aflat în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010. (de exemplu, ati beneficiat de indemnizatia de somaj, pensie de invaliditate, concedii medicale, concediu pentru cresterea copilului , concediu fără plată pentru creşterea copilului etc.) , beneficiati de indemnizatia pentru CCC chiar daca aveti acele 2 luni lipsa.
Vă mulțumesc din suflet .
Vă rog... Miii de scuze.Uitându-ma înapoi pe niște acte,am constatat că nu am doar 2luni si 2saptamani pauză ...ci 3luni si un pic.Deci ...BENEFICIEZ DE INDEMNIZATIE IN CONDITIILE IN CARE NU AM STAT NICIODATA ACASA FARA SA FIU PLATITA iar venitul meu sa fie impozitat.În total am cam 10 ani de muncă .
Ajutati-ma va rog cu un răspuns.Îmi doresc să rămân însărcinată dar nu stiu daca voi beneficia de prenatal datorită problemei pe care O AM.