avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

sarcina

Buna ziua.
Eu sunt angajata din 14.07.2016,cu contract pe perioada determinata,in data de 14.10.2016 mi-a fost prelungit contractul pe inca 6 luni.
Ieri am aflat ca sunt insarcinata in 4 saptamani,intrebarea mea este:
As putea sa beneficiez de cei doi ani de indemnizatie crestere copil?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:25, 10 Noiembrie 2016
Inainte de contractual din 14.07 ati mai lucrat undeva? Ati realizat ceva venituri?
Daca aveti realizate cel puţin 12 luni in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit sau v-ati aflat în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010. (de exemplu, ati beneficiat de indemnizatia de somaj, pensie de invaliditate, concedii medicale, concediu pentru cresterea copilului , concediu fără plată pentru creşterea copilului etc.) , beneficiati de indemnizatia pentru CCC .

Care este data prezumata a nasterii copilului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație crestere copil julia_mik julia_mik As vrea sa stiu daca raman gravidă si sunt angajată iar la scurt timp dupa după ce anunt firma ca sunt însărcinată imi dau demisia(probleme personale) ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Tina&Tina Tina&Tina Buna ziua.Am lucrat 3 ani neintrerupti,la sfarsitul lunii decembrie 2016 mi-am bagat demisia.Sunt insarcinata in 4 luni,am dreptul la indemnizatie avand in ... (vezi toată discuția)
Indemnizație Beniamim Beniamim Bună seara! Soția mea lucrează din data de 2 septembrie 2019 și este singurul loc al ei de muncă din ultimii doi ani. Dacă ar rămâne însărcinată, ... (vezi toată discuția)