Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație

Bună seara! Soția mea lucrează din data de 2 septembrie 2019 și este singurul loc al ei de muncă din ultimii doi ani. Dacă ar rămâne însărcinată, ar putea beneficia de indemnizație ?
Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

In speta, vedeti care ar fi data prezumata a nasterii si apoi calculati daca in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni are realizate venituri din categoria celor de mai sus.
Am aflat că soția mea este însărcinată. Dupa calculele noastre, data nașterii copilului v-a fii la sfârșitul lunii octombrie.
Noiembrie 2018 - octombrie 2020 este perioada eligibila pentru CCC

Septembrie 2019 - octombrie 2020 - 14 luni - ar fi perioada luata in calcul ... in speta, raspunsul este afirmativ: beneficiaza.
Vă mulțumim !