Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce drept de mostenire am ??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce drept de mostenire am ??

As dori sa stiu ce drept de mostenire am la casa parintilor mei.
Cand aveam varsta de 5 ani parinti mei sau despartit, au divortat, tata a ramas in casa, construita cu mama mea la care ea nu a primit niciun fel de partaj sau vreo suma de bani, tata sa recasatorit (fara acte) au facut un copil care poarta numele si acum la varsta de 20 de ani fostului barbat al mamei mele vitrege,
eu sunt singurul copil din prima casnicie, am un frate vitreg din partea tatalui meu, si o sora vitrega din partea mamei mele vitrege care nu este conceputa cu tatal meu
As dori sa stiu ce drepturi am eu ?
ce drepturi mai are mama mea ?
ce drepturi are mama vitrega care nu este casatorita cu tatal meu cu acte ?
ce drepturi are fratele meu vitreg car nici el nu poarta numele lu tatal meu ?
ce drepturi are soramea vitrega care este doar fata mamei vitrege ?
va multumesc anticipat celor care ma pot ajuta cu un raspuns ..
Va raspund fara sa stau sa comentez !
1--aveti drepturi egale cu ceilalti frati ai dvs ! dar asta numai in cazul in care tatal dvs decedeaza si nu apuca sa instraineze casa in timpul vietii...ori nu am vazut nicaieri sa spuneti ca tatal a decedat , de unde deduc ca este in viata ! Fiind in viata nu aveti nici un drept!
2--mama dvs nu are nici un drept fiind divortata!
3--mama vitrega nefiind casatorita legal (la oficiul starii civile) nu are nici un drept
4--daca se stabileste paternitatea fratelui vitreg va avea aceleasi drepturi ca si dvs . Daca nu , atunci nu are nici un drept decat daca a fost adoptat de catre tatal dvs!
5--sora vitrega nu are nici un drept neavand relatie sanguina cu tatal dvs ...doar daca , repet , nu cumva a fost adoptata de tatal dvs!
Alte intrebari?
:D
MIHAI GRIGORE, Avocat
As spune ca daca ceea ce ne spuneti dvs.... anume ca:
1-aceasta casa a fost dobandita/construita in timpul casatoriei cu mama dvs.
2-ca la divort nu s-a facut nici un partaj al bunurilor comune ale sotilor
mama dvs. ar putea cere partajul asupra acestei case.
Eventual ... inainte sa o instraineze tatal.
Sigur .. vor fi o multime de complicatii ... dar .. eu nu exclud aceasta ipoteza.
mama vitrega nu are niciun drept ?/ eu stiam ca traind in concubinaj dupa 10 ani intra in drepturi
Nu stiu de unde parascovenia asta ... dar vad ca e f. raspandita.
:)
Colegul Mihai Grigore are dreptate ...
va multumesc mult ptr. deslusire si ptr. confirmarea parascoveniei=D>
si mult succesc in cariera