avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare carte de identitate + permis de sedere + ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare carte de identitate + permis de sedere + cetatenie copil

Buna seara,

Va scriu in legatura cu schimabarea unei carti de identitate.
Sunt cetatean roman, casatorit cu cetatean sarb (am certificatul de casatorie emis de consulatul roman din Vrsac, Serbia). Ne-am mutat de curand in Bucuresti si trebuie sa imi schimb cartea de identitate cu noul nume si o adresa noua. De asemenea am un copil, care este cetatean sarb deocamdata.
Am cautat lista de acte necesare pentru schimbarea cartii mele de identitate, dar am cateva intrebari si anume:
- Declaratia de luare in spatiu: propietarul locuintei unde ne putem face adresa are deja incheiat un contract de comodat pentru un cabinet de psihoterapie, care nu functioneaza insa acolo. Afecteaza acest lucru posibilitatea luarii in spatiu?
- Este suficienta declaratia in fata unui notar ca ne ia in spatiu? Va trebui cate o declaratie separata pentru fiecare membru al familiei mele, sau este suficienta o singura declaratie cum ca ne in in spatiu pe toti?
- In momentul in care avem declaratia, mai avem nevoie si de contractul de vanzare - cumparare al casei de pe numele propietarului?
- Conteaza daca propietarul are adresa pe alt imobil?

La fel pentru permisul de sedere al sotului meu, fiind vorba de acelasi imobil si aceeasi situatie, afecteaza cumva obtinerea lui toate problemele enumerate mai sus?

Multumesc frumos,
Gabriela
Cel mai recent răspuns: gabrielaonescu , utilizator 11:25, 16 Noiembrie 2016
Copilul unui cetatean roman este cetatean roman prin nastere.
gabrielaonescu a scris:

- Declaratia de luare in spatiu: propietarul locuintei unde ne putem face adresa are deja incheiat un contract de comodat pentru un cabinet de psihoterapie, care nu functioneaza insa acolo. Afecteaza acest lucru posibilitatea luarii in spatiu?
- Este suficienta declaratia in fata unui notar ca ne ia in spatiu? Va trebui cate o declaratie separata pentru fiecare membru al familiei mele, sau este suficienta o singura declaratie cum ca ne in in spatiu pe toti?
- In momentul in care avem declaratia, mai avem nevoie si de contractul de vanzare - cumparare al casei de pe numele propietarului?
- Conteaza daca propietarul are adresa pe alt imobil?

- Nu are importanta acel comodat.
- Nu ajunge o declaratie, e nevoie de doua: una trebuie la Evidenta persoanelor pentru cartea dvs. de identitate si una la Inspectoratul pentru Imigrari, cand sotul va depune documentele pentru permisul de sedere
- Da, e nevoie de actul de proprietate al proprietarului, in original si copie, atat la Evidenta cat si la Imigrari
- Nu conteaza unde are domiciliul proprietarul.

gabrielaonescu a scris:

La fel pentru permisul de sedere al sotului meu, fiind vorba de acelasi imobil si aceeasi situatie, afecteaza cumva obtinerea lui toate problemele enumerate mai sus?

Nu.

Sa aveti in vedere ca trebuie sa transcrieti si certificatul de nastere al copilului. Nu va vor face cartea de identitate pana nu aveti certificat romanesc si pentru el.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Transcrierea certificatului de nastere este acelasi lucru cu traducerea legalizata a acestui act? Mi-e teama ca nu...
Nu este acelasi lucru. Transcrierea inseamna ca primiti un nou certificat de nastere, de aceasta data

Alte discuții în legătură

Fetita cu numele tatalui, pe certificatul de nastere sunt trecuta cu numele sotului dar pasaportul il am pe numele vechi - pot intra in romania cu ea fara probleme? roxita roxita sunt cetatean roman, rezident in australia.cand m-am casatorit mi-am schimbat numele in australia dar pasaportul e pe numele vechi X, iar pe certificatul de ... (vezi toată discuția)
Schimbare de nume in acte - dupa casatoria cu un cetatean german petro_lore petro_lore buna, in august ma casatoresc in germania cu cetatean german; as dori sa stiu ce acte trebuie schimbate dupa casatorie(in urma schimbarii numelui) si cat ... (vezi toată discuția)
Transcrierea certificatului de casatorie la sector 1 bucuresti. Tanea05 Tanea05 Buna ziua! spuneti-mi va rog care e procedura de transcriere a certificatului de casatorie moldovenesc la sector 1 Bucuresti? Cit dureaza intreg procesul? ... (vezi toată discuția)