Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

cel care a deschis proces pentru succesiune poate solicita inchiderea acestuia, chiar daca pierde banii folositi? Daca stia ca va fi "atacat" renunta de a inceput....acum vrea sa renunte pentru ca are handicap locomotor si a umblat singur1 an prin diverse institutii si fara nici un ajutor financiar de la frati., nepotii mostenitori
daca i-a fost lene sa se duca la notar ... acum n-o sa aiba nici succesiune deschisa si pierde si banii ... In principiu poate renunta la actiune insa e pacat daca tot a platit taxe de timbru si s-a agitat atat. Poate formula o tranzactie impreuna cu ceilalti mostenitori si astfel se prezinta cu tranzactia la instanta. Sau poate suspenda o perioada procesul .... E pacat sa renunte
unul din nepoti mostenitori vrea tot pamantul fara bani si a deschis proces si el dupa 1 an, e de asteptat sa dureze mult, din acest motiv vrea sa renunte ca se prelungeste si costa prea mult si mai are de umblat pe drumuri, nu ar trebui s aramane sa dezbata succesiunea nepotul cel ce a intervenit si el in proces?
deci : ca sa putem intelege ceva din tot ce scrieti aici, ar trebui sa explicati pe larg speta; acum spuneti ca exista 2 procese; nu stim ce fel de nepot este, daca are vocatie succesorala, etc; avocatii exista pe lumea asta ca sa rezolve asemenea cazuri; altfel, se pierd timp si bani degeaba; cu un avocat, cheltuia mai putini bani si rezolva mai repede; sa nu mai zic daca se ducea la notar ...
rog descrieti amanuntit cazul ca sa va poata fi dat un raspuns in cunostinta de cauza, nu din avion
unul din nepotii mostenitori care sunt parati vrea tot pamantul fara sa contribuie cu bani, unchiul nepotului care a deschis procesul, vrea sa se retraga definitiv ca nu i convine sa mai cheltuie si sa se agite avand 70 ani si cu picior amputat, se prevede ca procesul sa dureze mult datorita neintelegerilor
din pacate, ce ati scris nu lamureste speta