Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Acum 20 ani casa bunicului meu a fost data fratelui tatalui meu pentru ingrijirea acestuia. Bunicul avea 3 pensii(veteran de razboi, CAP, etc.), pensii ce au fost folosite de familia unchiului ce a primit casa. Intelegerea a fost ca pamantul din camp sa fie impartit in mod egal intre frati. Prin urmare, au cultivat pamantul, au ingrijit terenul, au platit impozit ..........si acum cand unul din frati doreste sa faca acte pe partea lui (35 arii), unul din nepotii mostenitori (intre timp a decedat fratele ce a primit casa) doreste tot pamantul.... In octombrie 2015 a deschis proces (unchiul ce doreste putin pamant) , a corectat greselile din actele cu suprafata pamantului, a umblat pe la notariat si alte institutii pentru 2 frati morti, unul din ei avand si sotia si copilul mort, iar alt copil fiind plecat de 20 ani.................etc, platind aproape 3500 lei toate corecturile, taxe etc. Mentionez ca cel ce a umblat pe drumuri si a platit tot are un picior taiat de la arterita si are proteza. Dupa 1 an cand se astepta sa se finalizeze, neopunandu-se in instanta nimeni, unul din nepotii mostenitori, depune cerere cu avocat si el, ca vrea tot pamantul.. si fara nici un ban ca doar l a ingrijit pe bunic...ceea ce ingreuneaza si prelungeste procesul. NESIMTIRE....Avand probleme de sanatate si neprimind nici un ban pana in prezent, e mai bine sa renunte facand cerere ca nu mai doreste sa se implice financiar si sa se prezinte la procese datorita problemelor de sanatate, si sa piarda toti banii sau are sanse ca procesul sa se incheie totusi curand? Urmeaza sa se faca masuratori pe 7 decembrie. Un frate spune ca i va da banii la final, alti 2 frati care sunt departe de locul natal spun ca trimit document d ela notariat ca nu doresc pamant, 3 nepoti mostenitori nu vor sa contribuie iar nepotul un nepot mostenitor care a deschis si el proces vrea tot pamantul si fara bani? In cazul in care se va finaliza impartirea pamantului, cum se va proceda ? Se pot recupera banii?
Cei care doresc pamant pot intra in posesia actului dupa ce contribuie financiar cu partea de bani care i se cuvine? Multumesc frumos
Cel care pierde procesul este obligat la plata cheltuielilor de judecata.

Aveti nevoie de un avocat ...aveti prea multe "necunoscute" ;daca reclamantul nu isi permite, sa formuleze o cerere de ajutor public judiciar - OUG 51/2008, sub forma platii onorariului de avocat...
multumesc pentru raspuns...cel care a deschis proces pentru succesiune poate solicita inchiderea acestuia, chiar daca pierde banii folositi? Daca stia ca va fi "atacat" renunta de a inceput....acum vrea sa renunte pentru ca are handicap locomotor si a umblat singur1 an prin diverse institutii si fara nici un ajutor financiar de la frati., nepotii mostenitori
ro_red_rosu, utilizator