Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul la informare a nerezidentului versus interesul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul la informare a nerezidentului versus interesul superior al minorului

Vorbim de cazul exercitarii in comun a autoritatii parintesti. Motivele din spatele lipsei informarii le-as putea sintetiza pe scurt cam asa:

- legea spune clar situatiile in care ne informam, consultam. Adica la alegerea scolii, pregatirea profesionala, medicul si interventiile chirurgicale, bunurile minorului, si cam asta e, du-te si te plimba
- nu te informez ca nu e in interesul copilului. Cu exemplificare: daca nu platesti tabara nu-ti zic ca pleaca in tabara. Daca nu platesti orele de pian, la revedere, nu stii. Adica cumva interesul copilului se traduce strict prin suportarea costurilor, asta cu toate ca nerezidentii platesc pensia de intretinere. Bine alti rezidenti merg pana intr-acolo in care primesc bani pentru plata activitatilor de la imbecilul de nerezident si tot nu le dau informatii, ca n-au chef
- nu-ti zic ca sa nu deranjezi copilul ca tu esti iresponsabil si poate faci de rusine copilul, adica nu-ti zic de fotbal ca poate apari la antrenament si eu ca mama n-am chef sa fii acolo si implicit daca eu n-am chef, nici copilul n-are chef, logic
- bla bla

Ok, te interesezi singur. Dar de exemplu e imposibil sa iei toti medicii de familie si sa ii suni pe rand sau toti profesorii de engleza, de balet si mai stiu eu ce. Concluzia clara este ca in asa zis interes al copilului (interes ce bineinteles il stie exclusiv parintele rezident) aceste informatii nu se transmit si uneori chiar nu le poti obtine singur. Mie personal plangerea pentru nerespectare unei hotarari judecatoresti nu mi se pare neaparat o solutie optima. Alte solutii legale eventual si testate in practica?
Dar de exemplu e imposibil sa iei toti medicii de familie si sa ii suni pe rand sau toti profesorii de engleza, de balet si mai stiu eu ce.

Nu iei toti medicii de familie la rand ca ar trebui sa stii la ce medic e inscris copilul, ca doar nu l-o schimba la fiecare vizita.
Iar pt restul iti poti intreba copilul ca nu se duce la pian sau in tabara pana nu invata sa vorbeasca.
Sigur, ideal ar fi ca parintii sa comunice, numai ca de multe ori nu se intampla, fie mama nu informeaza ca e de rea credinta , fie crede ca pe celalalt nu il intereseaza ca cel mic pleca in tabara cum nu il intereseaza daca are ce manca, fie cand il informeaza, celalalt da indicatii pe banii altuia unde crede ca ar trebui sa plece de fapt in tabara. Motive pot fi multe.
Poate o invitatie la mediere ar fi utila, sau la psiholog- consiliere nu pt cuplu, ci pentru parinti.

art 287cp prevede in ce conditii poate fi vorba de nerespectarea hot jud, nu e cazul.
gi-jane2, moderator
Incerci sa comunici cu mama copilului, eventual sugerezi ce activitati crezi ca i-ar fi potrivite copilului...?
1. L-am informat cand am inscris-o la British, i-am dat si card cu care sa vina sa ia copilul - degeaba, nu a venit nici macar odata in doi ani.
2. Nu l-am informat cand am inscris-o la chineza, fiindca sincer, nu credeam ca o sa ii placa. Nu numai ca ii place, dar se tine de ea - banuiesc ca i-a spus lui tati despre asta.
3. Nu l-am informat cand am inscris-o la sah, dar am trimis-o la tati cu jocul de sah, o fi dedus ca nu a invatat sah singura.

Iar costurile sunt mai mari decat pensia platita de tata - formularea de "nerezident' mi se pare incomoda. :)
Ideea e ca informarea celuilalt parinte e un fapt normal. Problema apare cand normlitatea informarii e singura normalitate in relatia dintre cei doi parinti. Si anume: cand nerezidentul incearca sa faca partie in jurul tau, sufucandu-te cu procese si plangeri, urmarind sa te amendeze, sa-ti faca dosare penale, denigrandu-te pe la rude si prieteni comuni, amenintandu-te ca te va umple de "bucurii" si pe la locul de munca etc....e greu sa mai pretinzi si sa mai astepti normalitate! Iar daca nu intelegi ca dupa ce, metaforic, ai dat foc la casa nu poti intreba proprietarul de ce nu te invita la o cafea, problema e la tine, cu capu', nu la "proprietarul" casei in flacari.
Iar daca vorbiti despre interesul copilului, bunaoara trebuie sa aveti in vedere tot ce inseamna acest interes, nu doar ce vreti dvs sa selectai din aceasta notiune, si sa evaluati masura in care dvs l-ati respectat, (caci nu putem incepe ca la 7 ani cu intai sa faca alalalt) cum ar fi (cu titlu de exemplu fara sa pot face o referire la cazul dvs, pe care nu-l cunosc): plata unei pensii civilizate, contributia la costuri generate de tabere, sport, echipament sportiv, samd. un comportament civilizat, adica fara amenintari, sfidari, filmarile nelipsite la care va indemnati reciproc etc, manifestare de disponibilitate, adica intrebari adresate mamei de tipul (crezi ca ar fi nevoie sa fac o asigurare medicala privata copilului, ce zici daca as veni cu cineva sa rezugravim camera copilului, nu cumva are nevoie de un birou nou etc), participarea la sedintele cu parintii cu mana in buzunar, ca sa zic asa, ca nu noi am inventat "fondul clasei", banii ptr manuale si altele asemenea. Daca dvs ati respectat interesul copilului intocmai si v-ati concentrat pe acesta nu pe scandal, procese, plangeri, atunci puteti vorbi despre normalitate, daca nu, vedeti-va intai barna din propriul ochi si abia dupa, paiul din ochiul rezidentului.
proastasatului, utilizator
Pentru a afla medicul de familie al minorului trebuie doar să-i cunoști CNP-ul.
Apoi trimiți o petiție cu CNP-ul copilului către Casa de Asigurări de Sănătate din Județul unde domiciliază acesta.
Răspunsul în 30 de zile. Trebuie să te recomanzi din start că ești TUTORE(reprezentant legal al copilului).
`
CASA DE ASIGURĂRI DE SANĂTATE XXXXXXXXX
DATA:
`
Domnule Director,
`
Subsemnatul xxxxxxxx xxxxx în calitate de TUTORE(reprezentant legal) al minorului xxxx xxxxx, domiciliat în xx xx xx,
`
Prin prezenta Petiție,
Vă rog să binevoiți a-mi comunica medicul de familie și adresa cabinetului, la care este înscris minorul xxxx xxxx, în vârstă de xx, născut la data de xxxxx, din părinții xxxxxx, care are CNP: XXXXXXXX,
xxxxxx xxxxxxxxxx
`
Declar în mod solemn, cunoscând prevederile din codul penal referitoare la falsul în declaraţii, că sunt părintele minorului, că nu am fost decăzut din drepturile părinteşti printr-o sentinţă judecătorească şi că nu am consimţit la adopţia acestuia.
`
NOTĂ: Pentru instituții există obligația legală de a răspunde în scris. Solicit confirmarea recepției cu număr de înregistrare al intrării la adresa mea de domiciliu. Valabilitatea legală a prezentei este dată de O.G. 27/2002 Art. 2 și 6 precum și de Legea 233/2002.
`
Data: xxxxxxx

Semnătura: xxxxxxx

Domnului Director al Casei de Asigurări de Sănătate al Județului xxxxxxxx
Dapix, utilizator
Parca vorbeam de interesul copilului si nu de interesul mamei care o fi avand sau nu motive sa fie suparata ea pe fostul sot.
Ca daca e asa, conform teoriei dvs, daca rezidentul este cel "face partie in jurul tau, sufucandu-te cu procese si plangeri, urmarind sa te amendeze, sa-ti faca dosare penale, denigrandu-te pe la rude si prieteni comuni, amenintandu-te ca te va umple de "bucurii" si pe la locul de munca etc....e greu sa mai pretinzi si sa mai astepti normalitate" atunci conchidem ca rezidentul e nebun si normalitatea long gone. Si copilul si dreptul sau de a avea DOI parinti unde e in scenariul asta? Cred ca sta in casa aia cu flacari sperand ca poate candva ii va veni si lui randul sa aiba DOI parinti normali.

@dapix. multumesc.
againstPAS, utilizator