Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de proprietate-persoana minora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de proprietate-persoana minora

Intrebarea mea este daca un minor de 17 ani poate incheia un contract fizic de proprietate asupra unor bunuri?

Multumesc anticipat!
asistat de reprezentantul legal.
contractele pot fi semnate/incheiate doar la notar? Daca nu cum poate stii cineva ca minorul a incheiat contractul asistat de parinte/tutore?
Despre ce proprietate vorbiți de fapt, e vb de bunuri mobile/ imobile?
Minorul cumpăra sau vinde?
Ce vreți sa știți de fapt?
Dacă a cumpărat un imobil, contractul s-a făcut la notar.
E vorba despre un act de proprietate asupra unor bunuri mobile care sunt "gazduite"(adica pastrate) in spatiul unei alte persoane.
Nimeni nu ma poate ajuta?