avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de proprietate-persoana minora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de proprietate-persoana minora

Intrebarea mea este daca un minor de 17 ani poate incheia un contract fizic de proprietate asupra unor bunuri?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:02, 12 Noiembrie 2016
asistat de reprezentantul legal.
contractele pot fi semnate/incheiate doar la notar? Daca nu cum poate stii cineva ca minorul a incheiat contractul asistat de parinte/tutore?
Despre ce proprietate vorbiți de fapt, e vb de bunuri mobile/ imobile?
Minorul cumpăra sau vinde?
Ce vreți sa știți de fapt?
Dacă a cumpărat un imobil, contractul s-a făcut la notar.
E vorba despre un act de proprietate asupra unor bunuri mobile care sunt "gazduite"(adica pastrate) in spatiul unei alte persoane.
Nimeni nu ma poate ajuta?

Alte discuții în legătură

Achizitionarea unei masini pe numele unui minor vladutzvlad vladutzvlad am 17 ani, si vreau sa imi cumpar o masina, sa fac inscrierea pe numele meu. Se poate face inscrierea pe numele meu desi nu am 18 ani ??? (vezi toată discuția)
Act de vanzare catre un minor carmenssilva carmenssilva Vreau sa divortez de sotul meu si, ca nu mai facem partaj am vrea sa trecem casa proprietate comuna in proprietatea fiului nostru minor in varsta de 15 ani. ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa pe numele unui minor iulia66 iulia66 buna seara,eu si sotul meu vrem sa cumparam o casa la tara pe numele copilului nostru care are 7 ani.doresc sa stiu daca acest lucru se poate si in ce ... (vezi toată discuția)