Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitionarea unei masini pe numele unui minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitionarea unei masini pe numele unui minor

am 17 ani, si vreau sa imi cumpar o masina, sa fac inscrierea pe numele meu. Se poate face inscrierea pe numele meu desi nu am 18 ani ???
Nu se poate, trebuie sa fiti reprezentat de un tutore, un parinte.
da, la cumparare asistat, nu reprezentat

Art. 41
Capacitatea de exerciţiu restrânsă
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor.

gi-jane2, moderator