Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inmatriculari auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inmatriculari auto

Buna ziua! Am achizitionat de curand o masina pe numele fiului meu el fiind minor, la insistenta vanzatorului ca se poate inmatricula o masina pe numele unui minor el avand 16 ani, am facut actul de vanzare cumparare pe numele minorului si in scurt timp am primit si fiscalul tot pe numele minorului, si am aflat de la primarie ca nu se poate lua in evidenta, el fiind minor, cum procedez sa inscriu masina pe numele unui major daca fiscalul este pe numele minorului. Astept un raspuns multumesc anticipat
Art. 41-NCC
Capacitatea de exerciţiu restrânsă
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor.

Solicitati functionarului de la primari temeiul legal al refuzului si ii prezentati apoi articolul 41 din noul cod civil.

Ar fi bine ca langa semnatura minorului din contractul de instrainare a vehiculului sa apara si o semnatura a unui parinte si asa s-ar consemna faptul ca ati asistat minorul la achizita vehicului..