Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salut, am 16 ani si detin suma necesara de bani pt a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salut, am 16 ani si detin suma necesara de bani pt a achizitiona ...

Salut, am 16 ani si detin suma necesara de bani pt a achizitiona o masina. Pot achizitiona masina cu semnatura mea ?
Daca da, ce acte sunt necesare ?
Multumesc anticipat !
nu.trebuie sa aveti 18 ani.
la 16 ani, ai capacitate restransa de exercitiu, poti cumpara masina pe numele tau cu incuviintarea parintior sau a unui parinte.
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor.
Mulțumesc de răspuns !