Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ordonanta 3 -minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ordonanta 3 -minori

Buna seara!
conform ordonantei militare 3 minorul are voie sa iasa insotit de parinte/tutore;(minori sunt si cei care au carti de identitate)
-cine completeaza declaratia pt minor si o semneaza?
-are voie minorul sa iasa cu animalul de companie?
multumesc!
1. Minorul. Iar părintele semnează lângă.
2. Da
multumesc ! sa inteleg ca vor fi 2 semnaturi?
f greu de interpretat aceasta ordonata art 1 punctul d....
leonardy44, utilizator
Art.41 Cod civil
"(1)Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor."