Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data comunicare decizie ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data comunicare decizie ?

Vă rog să mă ajutați cu un răspuns.

Directorul instituției noastre publice vrea să dea o decizie de numire a unei comisii de recepție finală a unei lucrări de construcții.
Cu cât timp ar trebui să se comunice Decizia membrilor comisiei ?

În această comisie, ca membru al comisiei de recepție trebuie să facă obligatoriu reprezentantul Inspectoratul Județean de Construcții ?
Nu exista prevazut in legislatie un astfel de termen.

Modul si termenul de comunicare al decizilor emise poate fi reglementat de catre angajator in ccm, in reg.intern sau intr-o procedura operationala.
In cazul in care angajatorul nu stabilit nici un termen,
un salariat poate sa refuze primirea unei Decizii ?

Daca in legislatie se spune ca
este obligatorie participarea unui reprezentant al Inspectoratului in Constructii,
ca invitat la receptia lucrarilor,
iar Inspectoratul nu raspunde la solicitare sau refuza sa trimita un reprezentant,
Decizia data de director fara trecut si un reprezentant al Inspectoratului, ca invitat,
este legala sau nu ?
Poate sa refuze primirea acelei decizii.

Inainte de a se emite decizia, directrul trebuia sa solicite Inspectoratului in constructii sa desemneze o persoana pentru acea comisie si dupa primirea arspunsului trebuia emisa decizia, mai ales ca sustineti ca "in legislatie se spune ca este obligatorie participarea unui reprezentant al Inspectoratului in Constructii, ca invitat la receptia lucrarilor".
Instituția a trimis o adresă în sensul arătat, însă Inspectoratul a răspuns negativ, deși Legea prevede altceva ....
Postati textul de lege ca sa ne dam seama ce prevede .