Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nedumerire
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nedumerire

Am lucrat (2 ani jumate)la firma x, pana la 15.08.2016, iar in perioada 16.08.2016 -07.11.2016 la firma y, urmand ca incepand cu 21.11.2016 sa recapat statautul de angajata, la firma z, daca raman insarcinata in urmatoarea perioada pot beneficia de concediul pentru crestere copil, avand in vedere intreruperea scurta?
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

In speta, pentru a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului trebuie sa aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni sau sa va aflati în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Multumesc de raspuns, insa tot nu sunt deslusita, stiu conditia generala....pe mine ma intereseaza daca ma afecteaza acesta luna in viitorul apropiat, adica daca se considera luna de cotizatie, in conditiile in care am zilele de intrerupere...pe de 7 pe 20 Noiembrie....
Daca in perioadele 01.11.2016 - 06.11.2016 si 21.11.2016 - 30.11.2016 ati realizat sau veti realiza venituri supuse impozitului pe venit , luna se ia in considerare.