Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vârstă pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vârstă pensionare

milu11 (utilizator neinregistrat)Acum

Bună ziua
am și eu o întrebare referitoare la calculul făcut de dumneavoastră referitor la persoanele ce se pot pensiona în anul 2016.
Pt acest lucru am sa va dau un exemplu:
- mama mea este născută în februarie 1961 și are stagiu de cotizare de 32 ani, plus 11 ani și 10 luni în grupa 1 de munca lucru ce îi scade vârstă de pensionare cu 5 ani și 6 luni.
- a depus actele pt pensionare și I s a transmis faptul ca va putea ieși la pensie în august 2017.
- conform tabelului din articolul dumneavoastră ea ar putea sa iasă la pensie în aceasta perioada (noiembrie 2016) pt ca are vârstă de 55 și 9 luni plus anii de grupa 5 ani și 6 luni. Adunate ar da vârstă de 61 ani și 3 luni precum și stagiu complet de cotizare.
Va rog frumos sa mi spuneți exact Cum sa procedez sau Cum sa calculez conform legii pt a nu mai aștepta pana la anul.
Va mulțumesc anticipat
Februarie 1961 Februarie 2023 62/0

62-5 ani si 6 luni = 56 ani si 6 luni limita de varsta(august 2017).