Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cetatean strain urmarit penal dar plecat din tara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cetatean strain urmarit penal dar plecat din tara

Buna ziua
Un sfat va rog....intr-un dosar penal instanta a dispus inceperea urmaririi penale pentru 2 cetateni unul roman si altul strain. Acesta din urma a lucrat 2 ani in tara (unde a incalcat legea) fiind trimis, in delegatie, de firma la care lucra. In prezent lucreaza la aceeasi firma dar in alta tara, nu cunosc unde. Este cetatean UE.
Ce obligatii revin organelor de cercetare penala (politie, procuror) pentru a-l audia? Instanta a dispus audierea lui in calitate de inculpat...
Daca nu va fi audiat...ce presupune aceasta dpv legal al solutionarii dosarului?
Multumesc anticipat pentru sfaturi si sugestii...
Dupa ce se vor face toate demersurile legale in vederea audierii acestuia dosarul isi va continua cursul.
Se poate emite mandat de arestare preventiva si in lipsa acestuia.

av Claudiu Lascoschi