Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituire autovehicul confiscat pe procedura fiscala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituire autovehicul confiscat pe procedura fiscala

Buna seara:)
Speta supersimplificat: In 2006 fiscul intocmeste un PV de constatare si sanctionare a contraventiilor prin care se dispune masura amenzii si a confiscarii de alcool(neantrepozitar), precum si masura complementara a confiscarii autovehiculului cu care se transporta marfa clandestina(masina apartine unei rude).
PV este contestat, dar intre timp, incepe si urmarirea penala si cercetarea DIICOT impotriva contravenientului pentru o fapta cu acelasi obiect datand din 2005. Se suspenda cauza civila pana la solutionarea definitiva a procesului penal, iar masina este restituita proprietarului (preluata prin executor judecatoresc cu PV predare-primire) pana la solutionarea definitiva a plangerii.
In 2008, martie, contravenientul este condamnat si primeste o pedeapsa privativa de libertate. Nu se dipune confiscarea speciala.
In 2009, aprilie, ruda inculpatului depune cerere de repunere pe rol a plangerii si instanta constata perimarea plangerii. Sentinta civila irevocabila.
Fiscul trece la procedura de valorificare a bunurilor intrate conform legii in proprietatea privata a statului conform OG14/2007. In cadrul procedurii, trimite proprietarului - prin departamentul de inspectie fiscala, in calitate de "detinator fara posesie" a masinii confiscate- o ... adresa, invitatie sau somatie (nu se specifica exact), invocand obligatia de colaborare a contribuabilului si obligativitatea executarii hotararilor judecatoresti, adresa prin care invita proprietarul sa se prezinte la fisc in data x pt. predarea bunului confiscat, pe baza PV devenit titlu executoriu in baza sentintei de constatare a perimarii plangerii.
Proprietara, intelegand ca adresa este un act administrativ, face contestatie la executare, desi nu se afle in procedura de executare silita pe Cod de procedura fiscala, iar invitatia nu constituie titlu executoriu.
In contestatie invoca nelegalitatea somatiei, spune ca nu are calitate de contribuabil si de contravenient, ca a instrainat vehiculul (desi in registrul de inmatriculari s-a efectuat notarea conform careia masina face obiectul confiscarii si ca a fost restituita doar pe durata suspendarii solutionarii plangerii) si cere anularea PV de contraventie.

Ce sanse de castig are reclamanta ?
1. Pana nu o vad nu pot sa stiu daca somatia este sau nu intocmita legal. Cuvantul somatie nu e neaparat necesar sa apara in continutul somatiei (vezi art. 387 C. pr. civ.).
2. Contraventia naste o raspundere personala a contravenientului fata de stat de a achita amenda si a preda bunul supus masurii confiscarii. Din cate inteleg eu a fost somata sa predea bunul o alta persoana decat cea sanctionata contraventional, ceea ce e un motiv serios de contestatie. Imprejurarea ca a instrainat autovehiculul cu toate ca nu putea sa faca asta ... hmmm ... Romania. Vanzarea e nula.
3. Contestarea PV este probabil tardiva. Termenul pentru a depune plangerea este tot de 15 zile si pentru cel caruia ii apartin bunurile confiscate insa termenul curge de la data inmanarii sau comunicarii procesului-verbal. Asadar daca si numnai daca nu i s-a comunicat sau inmanat procesul-verbal si nici nu a fost citata la judecarea plangerii facute de contravenient plangerea ar fi in termen.
Din punct de vedere procedural contestatia la executare nu echivaleaza cu plangerea iar prevederile art. 399 alin ultim Cod pr. civ. sunt clare in sensul ca apararile de fond se pot invoca numai daca legea nu a prevazut o alta cale de atac (or, aici legea a prevazut alta cale de atac in art. 31 din OG nr. 2/2001). Asadar ar trebui ceruta disjungerea plangerii impotriva PV (acel capat de cerere e de fapt o plangere) de restul capetelor specifice contestatiei la executare pentru ca plangerea de judeca intr-un regim special. Daca se admite plangerea pe motiv ca bunul nu-i apartinea contravenientului iar masura confiscarii poate sa priveasca numai bunurile acestuia nu si bunurile unei persoane nesanctionate contraventional atunci desfiintandu-se titlul dispare si executarea.
Angajati un aparator.
Multumesc pentru interventie :)
Adresa suna cam asa:
Catre .....
Directia gen a fin publ. a jud, prin director...,referitor la restituirea autovehiculului marca ..., care a facut obiectul restituirii catre Dvs. pe durata suspendarii executarii masurii confiscarii pana la ramanerea definitiva si irevocabila a solutiei in cauza dosarului nr...., prin prezenta va informam ca urmare a constatarii de catre instanta competenta a perimarii plangerii formulate de catre Dvs. impotriva Procesului verbal de consatatare si sanctionare a contraventiilor seria..., nr..., prin ramanerea definitiva si irevocabila a Sentintei Civile nr. 602, pronuntata in sedinta publica ...., Procesul verbal cu datele de identificare de mai sus a devenit titlu executoriu si implicit, autovehiculul marca...,a intrat in proprietatea privata a statului si urmeaza a fi valorificat in concordanta cu prevederile O.G. nr.14/2007.
Avand in vedere ca hotararile pronuntate de instantele de judecata sunt obligatorii, va rugam sa dati curs prezentei somatii de restituire a autoturismului marca..., pentru a demara procedurile legale de executare a masurilor care decurg din ramanerea definitiva si irevocabila a Sentintei Civile nr. ....
Stabilim data restituirii la ....., pe baza de Proces verbal de predare-primire incheiat in conditiile legii. Va informam ca refuzul debitorului de a preda bunurile organului de executare constituie contraventie si se sanctioneaza conform art.219 alin (2) Cod procedura fiscala, iar nerespectarea hotararilor judecatoresti constituie infractiune si se sanctioneaza conform prevederilor Codului Penal.
Anexam prezentei o copie dupa Sentinta Civila nr...

Multumim pt. colaborare,...

Cat despre confiscarea pe procedura fiscala, legiuitorul nu face distinctie (ca in cazul confiscarii speciale din penal) daca mijlocul de transport utilizat in savarsirea contraventiei este sau nu a contravenientului:
Art.220 alin (2) lit.b prevede "confiscarea cisternelor, recipientelor si a mijloacelor de transport utilizate in transportul alcoolului etilic si al distilatelor, in cazul prev. de alin (1) lit.k (nu poarta sigiliile supraveghetorului fiscal).
Petenta a fost citata legal in cadrul judecarii plangerii (a depus plangere impreuna cu contravenientul, prin avocat), dar judecata a fost suspendata, apoi constatata perimarea.
Procesul verbal de predare - primire a mijl. de transport prin executor mentioneaza faptul ca masina se restituie doar pe durata solutionarii definitive a plangerii.

:hm:
godspeed a scris:

Cat despre confiscarea pe procedura fiscala, legiuitorul nu face distinctie (ca in cazul confiscarii speciale din penal) daca mijlocul de transport utilizat in savarsirea contraventiei este sau nu a contravenientului:
Art.220 alin (2) lit.b prevede "confiscarea cisternelor, recipientelor si a mijloacelor de transport utilizate in transportul alcoolului etilic si al distilatelor, in cazul prev. de alin (1) lit.k (nu poarta sigiliile supraveghetorului fiscal).

Nici nu era nevoie sa faca o asemenea distinctie.De confiscat se confisca tot numai bunurile contravenientului.

Petenta a fost citata legal in cadrul judecarii plangerii (a depus plangere impreuna cu contravenientul, prin avocat), dar judecata a fost suspendata, apoi constatata perimarea.
Procesul verbal de predare - primire a mijl. de transport prin executor mentioneaza faptul ca masina se restituie doar pe durata solutionarii definitive a plangerii.
:hm:

Am inteles acum. Nu are sanse pentru ca nu mai poate face plangere iar masura confiscarii o putea contesta numai prin plangere. Imi pare rau dar asta este. :console:
u.b.i.k. a scris:

Nici nu era nevoie sa faca o asemenea distinctie.De confiscat se confisca tot numai bunurile contravenientului.
Am inteles acum. Nu are sanse pentru ca nu mai poate face plangere iar masura confiscarii o putea contesta numai prin plangere. Imi pare rau dar asta este. :console:

Din pacate nu pot fi de acord cu prima idee. Se confisca mijlocul de transport, ca masura de a descuraja contrabanda si a fi mai circumspecti atunci cand "imprumutam " masina unor...interlopi. trebuie sa fie un risc asumat.
Cat despre teza 2..., las'ca trece :)
Dar daca X imi fura automobilul si transporta cu el alcool? Dupa legea penala ar trebui sa-mi primesc inapoi automobilul. Insa avand in vedere ca dupa Codul de proc fisc. autovehiculul se confisca pentru ca s-a transportat alcool neaccizat cu el nu mai primesc nimic?
Nu e deloc asa pentru ca orice sanctiune mi se aplica mie aceasta trebuie sa aiba la baza culpa mea. Cata vreme masura confiscarii ma priveste pe mine si ma lipseste de proprietate aceasta masura poate fi luata doar daca exista un temei constand in culpa mea in ceea ce priveste nerespectarea legii. Lipsa de perspicacitate ori lipsa circumspectiei, oricat culpabila li s-ar parea organelor de control, nu poate fi un temei pentru confiscare.
Asta fara a face apel la CEDO si la necesitatea existentei unei proportii intre interesul public urmarit prin masura confiscarii si cel particular. Asadar nu se confisca iar daca se confisca facem plangere si ne judecam.