Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reexaminare sau contestare certiifiicat medico legal?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reexaminare sau contestare certiifiicat medico legal?

Buna ziua.As dori sa ma sprijiniti cu un sfat in ce priveste certificatul medico legal emis in urma unui accident auto.In speta, in urma unui accident auto, victima a suferit vatamari corporale ce au necesitat potrivit certificatuluii medico legal intre 35 si 40 zile de ingrijiri medicale. Avand in vedere ca numarul este sub cele 90 zile necesare pentru incadrarea la infractiunea de vatamare corporala din culpa, dosarul a fost clasat la parchet., astfel ca autorul a ramas nesanctionat. Dupa 6 luni de la accident victima necesita in urma unor controale medicale o noua interventie chirurgicala, care de asemeni va necesita zile de ingrijiri medicale.Intrebarea mea este daca ar trebui ceruta o reexaminare a certificatului medico legal sau o contestatie la certifiicatul medico legal?
Puteti cere inca un certificat medico-legal

Nu scrie nicaieri ca este necesar minim 90 de zile de ingrijiri medicale precum este evident. V-a pacalit "procurorul" care trebuie sa respecte intocmai legea nu sa inventeze

In realitatea judiciara nici macar nu-ti trebuie certificat medico-legal sa demonstrezi ca ai fost vatamat ci poti folosi orice fel de probe in baza carora dealtfel instanta poate dispune o expertiza medico-legala

Asta e o uzanta abuziva a "intantelor" romanesti
Nu este nicio "pacaleala" a procurorului,intr-adevar, ptr.infractiunea de vatamare corporala(art.194 NCP) este necesar ca leziunile traumatice sau afectarea sanatatii unei persoane sa fi necesitat pentru vindecare ,mai mult de 90 de zile de ingrijiri medicale[art.190(1) b)NCP],puteti cere un nou certificat medico-legal in functie de situatia actuala.