Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanarea pronuntarii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanarea pronuntarii

Buna seara,

De cate ori se poate amana pronuntarea intr-un proces? Exista un proces/procedura prin care se poate afla de ce se amana de mai multe ori pronuntarea? Este deja amanata a patra oara intr-un interval de o luna.

Multumesc anticipat,
In mod normal, intr-un proces civil, se poate amana o singura data.

Cu toate acestea, nu este exclusa amanarea pronuntarii de mai multe ori, spre ex. pentru ca un membru al completului de judecata se afla in concediu medical.

Sunati la arhiva instantei sau la grefierul de la sectia respectiva si incercati sa aflati motivul amanarii pronuntarii. Totusi, sa aveti in vedere ca judecatorii nu trebuie sa dea raport catre grefieri, asa ca nu e obligatoriu ca acestia din urma sa detina astfel de informatii.
Ana-Maria Pînzaru, Avocat
Va multumesc pentru raspuns!
Art. 396 Ncpc - Amânarea pronunţării
(1) În cazuri justificate, dacă instanţa nu ia hotărârea de îndată, pronunţarea acesteia poate fi amânată pentru un termen care nu poate depăşi 15 zile.
(2) În cazul amânării prevăzute la alin. (1), preşedintele, odată cu anunţarea termenului la care a fost amânată pronunţarea, poate stabili că pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
(3) Dacă pronunţarea a fost amânată, hotărârea nu poate fi pronunţată mai înainte de data fixată în acest scop.

Initial a fost amanata pentru 7 zile, apoi alte 14 zile si acum inca 14... Propriu zis este depasit termenul mentionat de dvs (15 zile)...

Cu respect Doamna Avocat , astazi am avut infațișare la judecatorie pt conducere permis suspendat . S-a judecat , a ramas sentinta in pronuntare , si acum pe seara am vazut raspunsul ca mi-a dat amanarea pronunțării .pe data de 17 feb . Este de rau acest lucru ? Mai trebuie sa ma prezint si eu pe 17 ? Va multumesc frumos .
AV. GABRIELA GERBER a scris:

Art. 396 Ncpc - Amânarea pronunţării
(1) În cazuri justificate, dacă instanţa nu ia hotărârea de îndată, pronunţarea acesteia poate fi amânată pentru un termen care nu poate depăşi 15 zile.
(2) În cazul amânării prevăzute la alin. (1), preşedintele, odată cu anunţarea termenului la care a fost amânată pronunţarea, poate stabili că pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
(3) Dacă pronunţarea a fost amânată, hotărârea nu poate fi pronunţată mai înainte de data fixată în acest scop.