avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Constituie fapta penala modificarea kilometrajului ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Constituie fapta penala modificarea kilometrajului auto ?

Am acizitionat de curand o masina second hand din Germania, la care vanzatorul m-am asigurat de nenumarate ori ca kilometrajul este real.
Vanzatorul a afirmat ca este cumparata direct de la prorietarul din germania si ca nu s-a umblat la ea.
Mai mult mi-a aratat un contract in care era stipulata o valoare care era in jurul cele indicate de masina.
Ulterior am bagat masina in service, si pe langa schimburile normale, si, din service, mi-au spus ca masina are cu cca 70.ooo km in plus conform computerului de bord.

Exista posibilitatea sa-l fac sa plateasca penal pentru aceasta frauda ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:51, 10 Decembrie 2016
Ar cam fi înșelăciune...
Buna seara,
Este inselaciune.
Dar, cam ce risca vanzatorul ?

Este infractiune penala ? si daca da ..eu ca cumparator cum ar trebui sa procedez ?
Cum asi putea produce o proba care sa poata fie luata in considerare de justitie ?

Multumesc
Daca au fost mai multi proprietari este dificil de probat, oricum, era bine sa faceti toate demersurile inainte sa o cumparati.
Vanzatorul a achizitionat masina direct din Germania, fiind deci primul proprietar din Romania. Cum din cate am intales, in Germania, aceasta costitule caz penal (modificarea kilomerajului) si deci, banuiesc ca vanzatorul roman a facut aceasta operatie.

Deci, intrebarea mea ar fi, cum asi putea produce o proba care sa fie luata in considerare de justitia din Romania ?

Ar fi suficient sa merg la un dealer autorizat din romania al modelului de masina ca, acel raport sa fie proba in justitie ?


Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 8 Decembrie 2016
acrucspiru, utilizator

Alte discuții în legătură

Am aflat cu ocazia itp că mașina cumpărată avea kilometrajul dat înapoi. aș dori să o returnez, am șanse în instanță? IonutCirciu IonutCirciu Salut mi am cumpărat un golf 5 acum 5 luni și in bord avea 180.000km, am pus o pe tester nua găsit nimic in neregula bun, după ceva timp am avut și niște ... (vezi toată discuția)
Am cumpărat o mașină cu kilometrajul modificat. ce pot face? Imperator12 Imperator12 Buna searaam cumparat o masina cu km modificati.la o săptămână de la cumpararea masinii am intrat pe un site de verificări auto si am observat ca la ... (vezi toată discuția)
În ce bază legală pot fi pedepsiți cei care măsluiesc kilometrajul mașinilor second hand? marius_oprita marius_oprita As vrea sa stiu si eu, daca stie cineva, care este aricolul adaugat in codul penal, care ne face raspunzatori pentru masluirea kilometrajului auto.multumesc (vezi toată discuția)