Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Nelamuriri spor vechime - Salarii functionar public si ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Nelamuriri spor vechime - Salarii functionar public si contractual intr-o primarie.

Buna ziua. Vin cu o noua intrebare in acest forum, cu speranta ca voi primi ajutor asa cum s-a intamplat de fiecare data cand am avut nelamuriri. Pe scurt voi reda situatia mea si a colegilor mei. Avem nelamuriri in cea ce priveste modul in care suntem incadrati, mai precis faptul ca sporul de vechime se afla cuprins in salariul tarifar iar din aceasta cauza atat eu cat si alti colegi ( cu o vechime in munca de peste 25 de ani) avem salarii egale cu un angajat care are doar 5 sau 10 ani. Va redau datele de pe fluturasul meu de salariu asa cum apar ele : tarifar(R) : 168 h 1326 ( lei) ; spor : - ; cd. grele ( acesta este un spor de calculator) 10% 133 lei; total lucrat 21 z 1459 lei; salarii : 1459 lei ; T. brut 1459 lei si de aici urmeaza retinerile. Asa cum am spus am sporul de vechime maxim care se afla cuprins in acel tarifar asa ca nu am beneficiat si nu voi beneficia curand de marirea salariului odata cu marirea minimului pe economie. Precizez ca sunt contractual, bibliotecar treapta IA, iar colega nou angajata ( de cel mult 2 ani, fara vechime , tot contractual are cam acelasi tarifar cu mine adica 1294. Am vazut diverse intrebari si raspunsuri pe forum, stiu ca acea faimoasa Lege 284 nu se pune in practica in totalitate, stiu si ce spune codul muncii. Este corect ca sporul de vechime sa fie in acel tarifar? Daca nu oare ce as putea face sa-i explic doamnei de la contabilitate ca nu este corect asa cum calculeaza dansa, sau programul de salarii este de asa natura ( asta a fost explicatia dansei la sesizarile noastre), nu ar trebui sa vedem si la o alta firma care furnizeaza astfel de servicii? Daca este corect cum spune dansa atunci ne punem speranta ca viitoarea lege a salarizarii va rezolva aceste inechitati. Va multumesc pentru sprijin.
Pe ce fel de studii sunteti incadrata dvs? Superioare, postliceale sau medii? Ca sa putem face o simulare de salarizare cat mai aproape de realitate...
Studii medii, asa se cerea in 1990 atunci cand m-am angajat .
Pentru studii medii, salariul de incadrare cnf OG 10/2008 era de 861 lei, la care aplicam sporul de conditii de 10% ( 86 lei), un total de 947 lei. Avand in vedere faptul ca, in conformitate cu prevederile OUG 57/2015 modificata, gradatia de vechime se aplica la salariul de baza, rezultat in urma aplicarii tuturor reducerilor si majorarilor salariale din 2008 incoace, avem:
947 X 75% = 710 lei (iul. 2010)
710 X 115% = 817 lei (01.01.2011)
817 X 108% = 882 lei (iulie 2012)
882 X 107.4% = 947 lei (dec. 2012)
975 lei incepand cu 01.01.2015 (salariul de baza minim brut pe economie)
1050 lei incepand cu 01.07.2015 (salariul de baza minim brut pe economie)
1050 X 112% = 1176 lei (octombrie 2015)
1176 X 110% = 1294 lei (dec. 2015), salariu de baza final
1294 X 22.5% = 291 lei sporul de vechime
Salariul brut = 1294 + 291 = 1585 lei.
Mii de multumiri pentru timpul acordat dar am uitat sa specific ca acel spor il am doar din 2013. V-as ruga frumos daca se poate putin mai detailat simularea facuta de d-voastra, adica ce inseamna concret acele majorari si nu cumva sporul de vechime este 25%. Scuze daca am gresit. Sa aveti o zi linistita si frumoasa.
Salariul precizat pentru iulie 2010, ianuarie 2011, iulie 2012, decembrie 2012, octombrie 2015 si decembrie 2015 este calculat in baza fluctuatiilor salariale (reduceri si cresteri) oferite de Guvern de-a lungul anilor, incepand cu celebra taiere de 25% a d-lui Boc. Gradatia maxima de vechime, de la 01.01.2010 (in baza legii 330/2009) nu mai este de 25% ci de 9 clase de salarizare, fiecare clasa reprezentand un spor de 2.5% (un spor total de 22.5%), pentru care multumim cui a scris legea...
Pentru ianuarie si iulie 2015 am ridicat salariul dvs de baza la minimul pe economie existent la acea data, intrucat se situa sub acest nivel.
Nu are importanta cand ati primit sporul respectiv, sistemul de calcul aduce salariul la "zi", tinand cont de toate influentele inregistrate de la abrogarea grilelor clasice de salarizare (01.01.2010), cele in care scria clar ca pentru functia X gradul profesional Y salariul de incadrare este de atatia lei.