Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Vanzarea de articole din garderoba personala
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Vanzarea de articole din garderoba personala

Buna ziua!

Vanzarea de haine si incaltaminte utilizate, din dulapul personal, catre persoane fizice, prin intermediul site-urilor de mica publicitate sau grupuri de vanzari pe Facebook, sunt supuse Legii 84/1998 privind marcile si indicatiile geografice, cu modificarile si completarile ulterioare?
Adica, daca eu am cumparat dintr-un magazin o bluza, o pijama, sa spunem, pentru copii, cu un personaj Disney, am voie sa il vand ulterior la mica publicitate sau nu? Am voie sa pun poza cu hainuta, in care se vede si personajul, sau nu? Sau am voie sa precizez ca e marca Disney sau este interzis?

Multumesc frumos!
Daca nu e marfa contrafacuta si nu o faceti in volum comercial, aveti dreptul sa vindeti bunuri fizice care va apartin.