Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna ziua.

In mai 2016 am am inceput activitatea la o alta companie. In septembrie am
Intrat in concediu medical de 75% pana la data 1 nov cand am intrat in prenatal. Pe 6 decembrie 2016 am nascut. Mentionez ca salariul brut la actualul loc de munca este de 3120 ron/ 2200 net. La precedentul loc de munca salariul a fost de 2000 ron net. Am primit pe septmebrie 2043 ron, pe octombrie 1930 ron si pe concediul prenatal, cod 08 am promit 2388 ron. Am primit si un document din care reies 4 luni cu salariu brut de 3120 ron si cele 2 luni de medical normal de 2400 ron aproximativ. Va rog sa imi spuneti daca este calculul gresit. Nu reusesc sa obtin o explicatie de la anangajator, spune ca are un program care calculeaza si e corect asa. Multumesc
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,
în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 2
──────────────────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20
──────────────────────────────────────────────────
*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizaţie de asigurãri sociale de sãnãtate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat contribuţia (125 lei).
în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMĂ V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei*);
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din OUG nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei, rotunjit la 393 lei conform legii.

Codul fiscal:
ART. 62 - Venituri neimpozabile
În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
c) indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Pentru calcule exacte, trebuie sa precizati:
- perioadele exacte de pe fiecare certificat medical, care e initial sau in continuare, precum si codul de indemnizatie inscris
- veniturle brute (nu cele nete!) din cele 6 luni anterioare fiecarui certificat medical initial si daca ati avut absente (concedii fara plata, zile nelucrate, nemotivate) in aceste perioade.

Luna Venit baza calcul Nr zile stagiu

Anterior lunii a 5 am lucrat in alta parte. Salariu brut 2841 ron , net 2000 ron. In luna a 9 am avut concediu medical 75% , in luna a 10 la fel, in luna a 11 am intrat in prenatal , cod 08, am primit salariu 2388 ron.

Multumesc
Nu am avut concedii fara plata, zile nemotivate sau alte absente.
Calculele se fac astfel (nu conteaza salariile nete primite):

venituri brute 6 luni anterioare = 17751
zile lucrate 6 luni anterioare = 128
media zilnica = 17751 : 128 = 138,68
procent indemnizatie = 85%
Aceasta medie ramane valabila pe toata perioada concediului de maternitate (126 de zile calendaristice).

Pentru luna noiembrie 2016:

nr.zile lucratoare CM din FNUASS = 21
indemnizatie CM din FNUASS = 21 x 138,68 x 85% = 2475
CAS = (2681 x 35%) x 10,5% = 99
Somaj = 0
CASS = 0
impozit = 0
salariu net = 2475 - 99 = 2381

Pentru luna decembrie 2016:

nr.zile lucratoare CM din FNUASS = 20
indemnizatie CM din FNUASS = 20 x 138,68 x 85% = 2358
CAS = (2681 x 35%) x 10,5% = 99
Somaj = 0
CASS = 0
impozit = 0
salariu net = 2358 - 99 = 2259