Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare, verificari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare, verificari

La ce acte trebuie sa fim atenti cind ne angajem la o firma,si mai ales unde pe ce sait putem vedea daca ne plateste contributile la stat.
Inainte de angajare cititi bine c.i.m., reg.intern si daca exista c.c.m.

1. Orice persoana fizica cu domiciliul in Romania poate sa verifice online, pe site-ul ANAF, daca angajatorul a raportat sumele realizate de salariat pentru sanatate (c.a.s.s.), contributia la casa de pensii, somaj.

AvocatNet.ro va prezinta un scurt ghid referitor la obtinerea acestui document prin intermediul Spatiului privat virtual.
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

2. Pentru a fi siguri că angajatorul vostru este corect şi va plătit asigurarea de sănătate, puteţi verifica acest lucru online
[ link extern ]

Dacă angajatorul este corect şi a plătit contribuţiile către CNAS, atunci va fi afişat următorul mesaj: „Persoana selectată este asigurată”

3. De asemenea,incepand cu data de 01.04.2001 puteti solicita Casei de Pensii eliberarea unui certificat de stagiu de cotizare.