Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... coruptie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

coruptie

buna ziua, as vrea sa va rog sa-mi spuneti in ce infractiuni se incadreaza urmatoarele fapte:

seful de la personal de la o institutie publica ii da subiectele rezolvate unei rude cu o zi inaintea de examenul pentru ocuparea unei functii, pentru a asigura ruda respectiva cu postul oferit de respectiva institutie.
Buna seara,
Eu cred ca este abuz in serviciu, dar poate ca o sa va raspunda mai precis cineva care stie precis
n-ar fi mai curand art. acesta?

Infracţiuni de serviciu
Art. 304
Divulgarea informaţiilor secrete de serviciu sau nepublice
(1) Divulgarea, fără drept, a unor informaţii secrete de serviciu sau care nu sunt destinate publicităţii, de către cel care le cunoaşte datorită atribuţiilor de serviciu, dacă prin aceasta sunt afectate interesele sau activitatea unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Divulgarea, fără drept, a unor informaţii secrete de serviciu sau care nu sunt destinate publicităţii, de către cel care ia cunoştinţă de acestea, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă.
(3) Dacă, urmare a faptei prevăzute în alin. (1) şi alin. (2), s-a săvârşit o infracţiune împotriva investigatorului sub acoperire, a martorului protejat sau a persoanei incluse în Programul de protecţie a martorilor, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani, iar dacă s-a comis cu intenţie o infracţiune contra vieţii, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani.

nu are nimeni nicio idee despre incadrarea clara a faptei postate de mine?
haideti, va rog frumos, raspundeti-mi si mie la aceasta intrebare.