Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract individual de munca

Buna ziua,
cum pot inceta activitatea unui angajat cand nu il mai pot plati? Chiria este mai mare si vanzarile slabesi nu mai pot plati salariatul.Cum ii pot desface contractul de munca legal?
Il puteti concedia pentru desfiintarea postului.

Art.65 C.mun.
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

Desfiinţarea locului de muncă are o cauză reală atunci când se întemeiază pe dificultăţi economice ale angajatorului.

Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emiterea si eliberarea adeverintei de vechime si adeverintei de somaj.
cum redactez ,,desfiintarea postului?-hotararea AGA...Exista un formular sa il descarc?
IN preaviz angajatul sta acasa ? trebuie sa il platesc?
Model hotarare AGA desfiintare post
[ link extern ]

Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îşi producã toate efectele. Astfel, salariat prestezea munca pentru care va primi salariu.