Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună Ziua - facilitati pentru persoane cu dizabilitati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună Ziua - facilitati pentru persoane cu dizabilitati

Concubina mea are Handicap accentuat grad 2 Permanent ,Epilepsie,și nu beneficiază de;Biletele gratuite de Transport,Gratuitate în rețeta lunară de medicamentele Depakine Chronos 500,Carbamazepină LPH 200 necesare (altfel face crize),Biletul gratuit de tratament Balnear ,ajutorul de 147 lei și ajutorul complementar de 60 lei lunar,Vă întreb în mod direct și doresc să m i s e și răspundă la această întrebare ,care este primul pas pentru a beneficia de aceste drepturi și ce acte sunt necesare pentru intra în drepturi conform legii......Vă mulțumesc!
Trebuie să vă adresați către DGASPC, acolo unde i s-a emis certificatul de handicap. Pentru a intra în posesia biletelor de călătorie să meargă acolo cu certificatul de handicap și buletinul. Dacă este primul an de când a obținut acel certificat, trebuie să facă unele demersuri pentru a intra în toate drepturile, inclusiv cele bănești.
272 lei are de primit total drepturi bănești pentru grad accentuat, și va primi prin poștă.
Tot prin postă va primi și certificatul de încadrare în grad accentuat.
Medicamentele sunt teoretic unele sunt gratuite, dar la farmacie tot va mai plăti o diferență de bani, și nu toate sunt 100% gratuite.
Va primi și un înscris(tot prin poștă) cu toate drepturile legale de care beneficiază.