avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor de 15 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor de 15 ani

Buna ziua ! Eu ma numesc Maria am 15 ani ai acum cateva zile mi-am inceput viața sexuală si mama il amenita pe prietenul meu care este major are 18 ani ca il va baga la închisoare pentru corupere de minor . Este posibil asa ceva ??
Cel mai recent răspuns: Cris1971 , utilizator 22:32, 6 Ianuarie 2017
Da am împlinit 15 ani acum câteva luni !!!1
pentru ca stii sa citesti ,vezi ca "Raportul sexual[..]comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc [..]" Asta inseamna ca avand deja 15 ani, nu e vb de infractiune.
Dar pe mama o poate afecta cu ceva ???
Din punct de vedere al legii
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2017
gi-jane2, moderator
Daca pe el nu-l afecteaza legal, pe mama nici atat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sex Boss776622 Boss776622 Ce se poate întîmplă daca 2 minori fac sex, adică băiatul are 16 da fata 14? (vezi toată discuția)
Intrebare varsta minorului si viata sexuala Petre tompas Petre tompas Buna ziua. Ati putea sa ma lamuriti si pe mine ,daca o fata are 14 ani abia impliniti ,poate sa consimta un act sexual cu un baiat minor de 16 ani fara acesta ... (vezi toată discuția)
Daca eu am facut 18 ani si ea o sa faca 15 si o sa avem un act ... alberto55 alberto55 daca eu am facut 18 ani si ea o sa faca 15 si o sa avem un act sexual (patintii ei nu ma vor si sunt impotriva noastra)sunt sanse sa ajung la inchisoare? (vezi toată discuția)