Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor de 15 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor de 15 ani

Buna ziua ! Eu ma numesc Maria am 15 ani ai acum cateva zile mi-am inceput viața sexuală si mama il amenita pe prietenul meu care este major are 18 ani ca il va baga la închisoare pentru corupere de minor . Este posibil asa ceva ??
Da am împlinit 15 ani acum câteva luni !!!1
pentru ca stii sa citesti ,vezi ca "Raportul sexual[..]comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc [..]" Asta inseamna ca avand deja 15 ani, nu e vb de infractiune.
Dar pe mama o poate afecta cu ceva ???
Din punct de vedere al legii
gi-jane2, moderator
Daca pe el nu-l afecteaza legal, pe mama nici atat.