Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa un frate necasatorit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa un frate necasatorit

buna ziua,
fratele mamei mele a decedat si nu a fost casatorit si nu a avut copii .

ei au fost doi frati dupa mama . bunicii au divortat cand cei doi copii aveau 2 respectiv 4 ani in urma cu 58 ani
bunica nu s-a recasatorit niciodata si nu a mai avut alti copii pana a murit
.
bunicul sa recasatorit si are 5 copii cu actuala sotie si niciodata nu si-a indeplinit niciodata datoriile fata de cei doi copii din prima casatorie dovada fiind actiunile in instanta si la politie rezultand mereu cu refuzuri din partea lui.

din cate am inteles la masa succesorala o sa vina mama in calitate de sora si bunicul ramas in viata

se poate face succesiunea fara sa fie chemat si bunicul ?

in cazul in care moare bunicul cine are dreptul la succesiune dupa unchiu meu doar mama sora dreapta?

sau o sa vina si cei 5 frati vitregi dupa bunicu?

multumesc
Buna ziua,
Conform Art. 976 C.civ.
Vocaţia la moştenire a ascendenţilor privilegiaţi şi a colateralilor privilegiaţi
(1) Ascendenţii privilegiaţi sunt tatăl şi mama defunctului.
(2) Colateralii privilegiaţi sunt fraţii şi surorile defunctului, precum şi descendenţii acestora, până la al patrulea grad inclusiv cu defunctul.
Deci la mostenire vin, OBLIGATORIU atat fratii defunctului cat si tatal sau.
Ce a fost cat a trait defunctul s-a transat prin acele plangeri.
NU INCERCATI SA DEZBATETI SUCCESIUNEA fara TOTI cei indreptatiti intrucat aceia se pot adresa instantei si veti pierde dosarul.
Poate a lasat un testament.
nu a lasat nici un testament , donatie sau alt act .
sa inteleg ca vin si fratii vitregi alaturi de tatal la mostenire si sora dreapta?
Fratii vitregi nu vin, vine doar tatal lui si fratii/surorile din aceeasi parinti ai decedatului.
La decesul tatalui lor vor beneficia de o cota.