Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CALCULAREA ZILELOR DE CONCEDIU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CALCULAREA ZILELOR DE CONCEDIU

BUNA ZIUA,
MA PUTETI AJUTA,VA ROG IN URMATOAREA PROBLEMA?
CONTRACTUL DE MUNCA AINCEPUT LA DARA DE 01.03.2016 SI A INCETAT LA DATA DE 14.12.2016.
LA CATE ZILE DE CONCEDIU AM DREPTUL IN ACEASTA PERIOADA,SI,CUM SE CALCULEAZA?
VA MULTUMESC
Care zile de concediu aveti mentionate in c.i.m.?
Buna ziua,

Durata minimă a Concediului de odihna anual este de 20 de zile lucrătoare.

Durata efectivă a Cncediului de odihna anual se stabileşte în contractul individual de munca, cu respectarea legii şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

Sărbătorile legale în care nu se lucrează nu sunt incluse în durata Concediului de odihna anual.

Efectuarea concediului de odihna se realizează în baza unei programări stabilite de angajator cu consultarea salariatului, pentru programările individuale.

Programarea se face până la sfârşitul anului calendaristic pentru anul următor.

În cazul în care programarea concediilor se face fracţionat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic cel puţin 10 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt.

Salariatul este obligat să efectueze concediul de odihna în fiecare an, în natură, în perioada în care a fost programat.

Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

Compensarea în bani a concediului de odihna neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de munca, asadar si in cazul dvs.

Numai bine!
andreeastef a scris:

.......
CONTRACTUL DE MUNCA AINCEPUT LA DARA DE 01.03.2016 SI A INCETAT LA DATA DE 14.12.2016.
LA CATE ZILE DE CONCEDIU AM DREPTUL IN ACEASTA PERIOADA,SI,CUM SE CALCULEAZA?
......

Calculul ar fi urmatorul:
- daca aveti prevazute in c.i.m. 20 de zile lucratoare de CO
289 (numarul de zile pentru perioada lucrata) : 366 (numarul de zile pe an ) x 20 = 15,79 zile lucratoare ... adica aveti dreptul la 16 zile lucratoare de CO

- - daca aveti prevazute in c.i.m. 21 de zile lucratoare de CO
289 (numarul de zile pentru perioada lucrata) : 366 (numarul de zile pe an ) x 21 = 16,58 zile lucratoare ... adica la 17 zilelucratoare de CO
IN CIM AM 20 ZILE LUCRATOARE
VA MULTUMESC
Atunci, aveati dreptul la 16 zile lucratoare de CO.

Daca nu le-ati efectuat, acestea trebuie sa fie compensate in bani la incetarea c.i.m.