Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie executare silita

Buna seara!

Am primit pe 24 decembrie o scrisoare de la executorul judecatoresc alaturi de o decizie de la tribunal de executare silita. Partea interesanta este ca, acel credit pt care sunt executat avea data scadenta acum aproape 7 ani deci s-a prescris datoria. Am inteles ca interventia prescrierii vine la cererea debitorului si nu intervine automat. Am facut contestatie in termen de 5 zile invocand prescriptia, alaturi de copii dupa acte, contracte, instiintarea executorului cu data postei...
Problema mea: cam cat dureaza la tribunal verificarea unei contestatii? astazi (03.01.2017) am primit la serivici instiintarea de poprire pe salariu... In tot acest timp poprirea este in desfasurare sau se opreste?
Am pățit ceva asemănător deși "datoria" nu a fost numai din vina mea! Poprirea e oprire, deci se oprește din salariu,dar nu mai mult de 30% din venitul net!
Trebuia sa fi cerut si suspendarea executarii silite, asta presupunea si plata unei cautiuni de 10 % din suma pretinsa.
Chiar si asa, puteti cere la final, daca veti castiga, intoarcerea executarii, iar creditorul va fi vevoit sa va dea banii inapoi.
Multumesc pt raspuns! Cam cat dureaza ca si timp (orientativ) rezolvarea unei contestatii de genul pe care am facut-o eu?
Poate dura cateva luni, poate 3, poate 5, poate mai mult, nu stiu. Am observat ca primul termen nu e stabilit prea tarziu de la data depunerii, pana in doua luni, apoi depinde cate termene sunt si la ce interval.
gi-jane2, moderator